Eladná magyarországi érdekeltségei egy részét a német E.ON

2019. június 25. 12:21

Értékesítené magyarországi érdekeltségei egy részét az E.ON, a német energetikai társaság vezetője erről hétfő este beszélt egy berlini rendezvényen.

2019. június 25. 12:21
null

Johannes Teyssen a Handelsblatt című német üzleti lap beszámolója szerint elmondta, hogy a szintén német RWE leányvállalata, az Innogy – a magyarországi Elmű-Émász Társaságcsoport tulajdonosa – hálózatüzemeltetéssel foglalkozó részlegének átvételéhez szükséges európai uniós versenyhatósági engedély megszerzése érdekében hajlandóak több korrekciós intézkedésre.

Az Elmű-Émász és ezzel a magyar kritikus infrastruktúra egy újabb része a kilencvenes évek közepén került a német RWE tulajdonába a szocialista kormányok által gyorsított privatizációs hullám keretében.

Az Európai Bizottság – mint EU-s versenyhatóság – hozzájárulásáért az E.ON kész értékesíteni magyarországi áramszolgáltatási üzletágának és az Innogy csehországi áram-, és földgázszolgáltatási üzletágának egy részét.

Az E.ON németországi távfűtési üzletágának egy 260 ezer ügyfélből álló részét is hajlandó értékesíteni, és megválna egy elektromos autókat kiszolgáló, németországi autópályák mentén 32 állomásból álló töltőállomás-hálózat kiépítésére vonatkozó jogosultságától is – mondta a társaság vezetője.

A Handelsblatt beszámolója szerint az E.ON és az RWE az év végéig le akarja zárni az Innogy feldarabolását. Tavaly tavasszal bejelentett megállapodásuk szerint a több lépésben végrehajtandó ügylet révén az Innogy az E.ON-hoz kerül, az RWE pedig tőkeemelés révén tulajdonrészt szerez az E.ON-ban.

Az Innogy hálózatüzemeltetéssel foglalkozó részlegét beolvasztják az E.ON-ba, a megújuló forrásokra alapozó energiatermeléssel foglalkozó részlege pedig az RWE-hez kerül. A 2016-ban alapított Innogy így megszűnik.

Az átszervezés nem csak az Innogy megszüntetésével jár, a tervek szerint az E.ON és az RWE profilja is megváltozik. Az E.ON az energiahálózatokra összpontosító vállalattá alakul, és a megújuló energiaforrások kiaknázásával foglalkozó üzletágát átveszi az RWE, amely az Innogy megalapítása óta kőszénnel vagy földgázzal működtetett erőművek, illetve atomerőművek üzemeltetésére összpontosított. 

Johannes Teyssen elmondta, hogy a folyamat következő része az úgynevezett piacvizsgálat, amelynek keretében a brüsszeli bizottság felkér piaci szereplőket, hogy értékeljék a javasolt korrekciós intézkedéseket. Ez egy standard eljárás, amelynek elindításáról a bizottság előzetesen értesítést küldött – mondta az E.ON igazgatótanácsának elnöke.

Kifejtette, hogy a javaslatok megvalósításának feltétele az Innogy-tranzakció lezárása, ami a második félévre várható, a Csehországgal kapcsolatos elképzelés megvalósításához pedig az Innogy vezetőségének döntése is szükséges.

(MTI)

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2019. augusztus 14. 18:24
Nem osztanak nekünk lapot. Ez német belügy. Egyébként az RWE bonyolult csatornákon, de eddig is az E.ON egyik tulajdonosa volt, pontosabban mindketten egy érdekkörhöz tartoztak.
kizökkentidő
2019. július 02. 16:53
Vissza kellene vásárolni, mert soha nem egészséges ha a közművek külföldi kézben vannak. Az Eon egyébként még a korrektebb szolgáltatók közé tartozik, de a külföldi tulajdonos hátrányai nem békeidőben szoktak nyilvánvalóvá válni.
pollip
2019. július 02. 16:52
Ez csak akkor lenne jó, ha mi vennénk meg. Mármint a magyar állam.
I_Isti
2019. július 02. 16:52
"Az Elmű-Émász és ezzel a magyar kritikus infrastruktúra egy újabb része a kilencvenes évek közepén került a német RWE tulajdonába a szocialista kormányok által gyorsított privatizációs hullám keretében." Az még hagyján, hogy levágják az aranytojást tojó tyúkot, de hogy még a belőle készült húslevest is kiöntik a szomszéd kutyájának, hát...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!