Újabb óriásberuházás érkezik Magyarországra
Dunavarsányban építi meg első közép-kelet-európai üzemét Dél-Korea vezető élelmiszeripari vállalata.
Az elmúlt 3-4 évben növekvő jövedelmezőség, stabil tőkemegfelelés és az eszközállomány minőségének folyamatos javulása jellemezte a közép- és kelet-európai régió és a balti térség országainak bankszektorait, ezt a kedvező makrogazdasági folyamatok is támogatták – Bíró Balázs, a Deloitte partnere, a nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó cég portfóliókezelési-tanácsadási szolgáltatások részlegének közép-európai vezetője.
A bankszektor jövőképéről készült legfrissebb elemzést ismertető szerdai sajtótájékoztatón Bíró Balázs kiemelte: az elmúlt időszakban a banki felvásárlások piacán jelentős aktivitást lehetett tapasztalni, ez a konszolidációs hullám a jövőben tovább erősödhet.
Az elmúlt 3-4 évben lezajlott akvizíciókat nézve a legjelentősebb felvásárló a magyar OTP csoport volt a régióban 6 tranzakcióval, de a lengyel és a magyar állam is aktív szerepet játszott.
A kelet-közép-európai régió banki felvásárlási és fúziós (M&A) piacán 2015-ben 18 tranzakciót zártak le, 2016-ban 14, 2017-ben 12, 2018-ban 14 felvásárlás zajlott. Ez időszakban a lengyel piacon zajlott le a legtöbb, 9 tranzakció, Magyarországon, Romániában és Szerbiában egyaránt 8 tranzakciót bonyolítottak le.
A Deloitte szakértői úgy vélik: a következő 2-3 évben tovább emelkedhet a tranzakciók száma, és nagyon jelentős konszolidáció várható a térség bankszektorában.
Bíró Balázs jelezte: ebben a folyamatban elsősorban a mérethatékonyság játszik majd döntő szerepet, ami azt jelenti, hogy ha az anyabankok piaci hányadához, méretéhez képest alacsony az adott országban a pénzintézet piaci részesedése, a leánybankot eladják, vagy feladják az ottani tevékenységet, illetve a nem stratégiai cégek, így a magántőkealapok kivonulhatnak az illető ország pénzintézeti szektorából.
Bíró Balázs is egyetértett azzal a jegybanki vezetők által gyakran hangoztatott véleménnyel, hogy a magyar bankrendszer nem működik hatékonyan, a szolgáltatásai igen drágák. Hozzátette: ez jelentősen segítheti a hazai bankszektor további konszolidációját.
A Deloitte partnere úgy ítélte meg: túl sok univerzális hitelintézet van a magyar bankpiacon, más országok példája is azt mutatja, 4-5 hasonló méretű nagybank is ki tudná szolgálni a magyar gazdaság szereplőit.
(MTI)