2014 óta 13 százalékponttal csökkent azok aránya, akiknek nincs lehetőségük üdülni

2018. július 25. 10:54

A magyarok 60 százalékának van lehetősége hosszabb-rövidebb üdülésre idén, erre az előző évinél 15 ezer forinttal több, átlagosan 162 ezer forint jut háztartásonként – derül ki a Budapest Bank megbízásából készített reprezentatív kutatásból.

2018. július 25. 10:54
null

A vizsgálatot összefoglaló keddi közlemény szerint 2014 óta 13 százalékponttal csökkent azok aránya, akiknek nincs lehetőségük üdülni. A nyaralók átlagosan 8 napra utaznak el.

Az előző évhez képest 5 százalékponttal csökkent a maximum 50 ezer forintos keretből gazdálkodók száma, és körülbelül ugyanennyivel nőtt a 200 ezer forint feletti büdzsével rendelkezők aránya. Az utazást továbbra is elsősorban félretett pénzből finanszírozzák a nyaralók (77 százalék), amelyet az aktuális havi bevételekkel (36 százalék) és a cafeteria-kerettel (20 százalék) egészítenek ki. A nyaralók fele a főszezonban, júliusban és augusztusban utazik, 10 százalék pedig szeptemberre időzíti éves pihenését.

A magyarok több mint kétharmada belföldön nyaral. A hazai úti célok között jelentősen nőtt a Balatonon kívüli üdülőhelyek népszerűsége, idén 54 százalék választ ilyen helyet, ami csaknem 10 százalékpontos növekedés tavalyhoz képest.

A Balaton elsősorban a fiatalok között népszerű, a 18-29 éves korosztály csaknem fele tölt itt hosszabb-rövidebb időt idén nyáron. Az utazók életkorának előre haladtával azonban fokozatosan csökken a tó vonzereje, az 50-75 éveseknek már csak negyede mondta, hogy a Balatont választja nyaralása helyszínéül.

Külföldre 35 százalék utazik, közülük csaknem ugyanannyian választanak európai tengerpartot (18 százalék), mint egyéb európai helyet (16 százalék) pihenésük helyszínéül. Európán kívülre csak az utazók 5 százaléka megy. A döntő többség, 80 százalék maga szervezi a nyaralást, 15 százalék pedig az utazási irodák ajánlatai közül választ.

Az elmúlt öt évben fokozatosan nőtt a bankkártyás fizetések aránya. Míg 2014-ben szinte mindenért készpénzzel fizetett az utazók 92 százaléka, idén 84 százalékuk tesz így. A készpénzforgalom csökkenése felé mutató jel, hogy a válaszadók negyede ahol tud, bankkártyával fizet – derül ki a felmérésből.

A kutatást a Budapest Bank megbízásából az NRC végezte június 18. és 27. között, 18-75 éves internetező lakosság körében, ezer fős mintán.

(MTI)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Einar
2018. október 31. 14:34
A nemzetközi turizmus a modern népvándorlás egyik hajtóereje, a migráció előszobája. Lényege, hogy a proli olcsón utazzon és taroljon le mindent, mint a sáska bárhol a világban. Nyomában környezetszennyezés, túlzsúfoltság, felvert ingatlanárak, megfizethetetlen élelmiszerárak, ital, drog, prostitúció jár. Kulturális vonatkozásai mindezekkel szemben, elenyésző, a haszon pedig a kiváltságos keveseké, de legalább státuszszimbólum maradt az üdülés!
qwrtzq
2018. július 27. 10:49
ami időt, energiát az orbánfóbiád másokkal való megosztásába fektettél már rég képezhetted volna is magad
farkasflori a vizicsoda
2018. július 27. 10:49
tehat az internetezok 60%-a tud menni nyaralni... jobb lenne nem hazudni az altalanositassal..
Akitlosz
2018. július 27. 09:06
Propagandának tűnik. Nem hiszem el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!