Vannak, akik az emberiség történetének számos nagy sokkját és eseményét vulkánkitörésekhez kötik. Milyen kulturális, politikai, technológiai eseményeket köszönhetünk vulkáni működésnek?
Azt nem lehet állítani, hogy minden történelmi katasztrófa mögött vulkánkitörés állt, azonban ismeretünk egyre jobban gyarapszik arra vonatkozóan, hogy nagy vulkánkitörések miképpen befolyásolták társadalmak életét. Voltak jelentős társadalmi átrendeződések, kultúrák hanyatlása, újak felvirágzása, amelyek nagyobb vulkánkitörések okozta éghajlati, környezeti hatásokra vezethetők vissza. Ezekről érdemes tudni, mert
a kérdés nem az, hogy egy ilyen esemény a jövőben bekövetkezhet, hanem az, hogy mikor.
Ezért ezt az összefüggést is vizsgáljuk a kutatócsoportomban és sok előadást tartok ezekről az eseményekről, mert fontos ismeretük, fontos, hogy ezekből tanuljunk és erre építhessünk jövőbeli felkészülési tervet. Ennek első fontos lépcsője az ismeretek összegzése, hogy lássuk a kölcsönhatásokat, majd lehet elemezni azt, hogy ezek a kölcsönhatások hogyan jelentkezhetnek a modern társadalomban.
Egyes elméletek szerint az 1840-es évek forradalmi hullámát szintén egy távoli vulkánkitörés miatti klímaváltozás indíthatta el.
Az 1835-ös nicaraguai Cosiguina kitörésnek voltak klimatikus hatásai, azonban nem ismeretes, hogy az 1840-es forradalmi hatásokhoz hozzájárult volna.
Korábban a Laki 1783-as kitörését sokan úgy emlegették, hogy hozzájárulhatott a francia forradalom kitöréséhez.
Nehéz ezt tisztán látni, azonban valóban nincs kizárva, hogy volt közvetett hatása.
Igaz, hogy ma az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott kockázat a vulkánokban rejlik? Egyesek szerint a „sötét középkorért” is a vulkánkitörések a felelősek. Márpedig nagyobb kitörés 100-200 évente történik. Ahogyan a múltban is, ez forradalmakat, migrációs nyomást, esetleg háborúkat eredményezhetne? Ráadásul a levegőbe kerülő kéndioxid károsíthatná a számítógépeket és információs válságot is előidézhetne.
Az elmúlt években jelentős áttörés következett be, a vulkáni működés folyamata először került be a természeti veszélyeket összesítő ENSZ tanulmányokba, és először került be például a brit természeti veszélyekkel foglalkozó éves jelentésbe. További hasonló értékelő munkák is megjelentek, amiket óriási lépésnek tartok, hiszen ez jelentheti az alapját annak, hogy hatékonyan felkészülhessünk egy jövőbeli, globális hatással is járó vulkáni veszélyhelyzetre.
Ahogy azt korábbi válaszaimban is jeleztem ez egy új kihívás a vulkanológus szakemberek számára is, hiszen olyan kérdésekre kell választ keresni, amire még nem volt korábban példa. Az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoportban is foglalkozunk ezzel a témával és a jövőben erre még nagyobb hangsúlyt kívánunk fektetni, mivel egy ilyen esemény térségünket is súlyosan érintheti.
***
Harangi Szabolcs geológus, vulkanológus, az MTA doktora, tanszékvezető egyetemi tanár (ELTE Kőzettan-Geokémiai tanszék), 2013-tól az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője. Kutatási területe elsősorban a Kárpát-Pannon térség vulkáni képződményeinek vizsgálata, a vulkáni működés rekonstruálása a magmaképződéstől kezdve a vulkáni kitörésig. Az elmúlt időszakban kutatócsoportjával elsősorban a térség legfiatalabb vulkánjait, kiemelten a székelyföldi Csomádot vizsgálja, ahol az elmúlt évben több figyelemre méltó tudományos eredményt közöltek. Ezen kívül kiemelten foglalkozik a vulkáni működés társadalmi kapcsolatával.
Az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport blogja itt érhető el, Facebook-csoportjához pedig itt lehet csatlakozni.