Lemondta Sziget-fellépését a fesztivál egyik legnagyobb idei húzóneve, de már megvan, ki lesz helyette

A$AP Rocky koncertlemondás-hulláma a Szigetet is elérte.

A magyar mozgóképnek nemcsak több mint egy évszázados múltja van, de sok műfajban egyre virágzóbb jelene is. Ezt ünneplik június 18-ától 21-éig Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.
A világban egyáltalán nem szokatlan, hogy nyaraló- városokban rendeznek filmes seregszemléket, gondoljunk csak Cannes-ra, San Sebastiánra, Velencére vagy Karlovy Varyra. A magyar filmgyártás szereplői és szerelmesei pedig immáron ötödik éve Veszprém megye településein gyűlnek össze, hogy
fesztiválhangulatban indítsák a nyarat a hagyományosan a Veszprém–Balaton 2023 szervezésében megvalósuló, évről évre színesedő Moz.Go – Magyar mozgókép fesztiválon.
A Veszprémet, Balatonfüredet és Balatonalmádit napokra az ország kulturális központjává avató rendezvénysorozat célja kettős: felhívni a figyelmet a magyar film régi és új értékeire, illetve megmutatni, hogy nem kizárólag a fővárosban lehet nagyot álmodni.
„Az itthoni filmgyártás újra olyan korszakot él, amelyet sokszínű, tartalmas, minőségi szórakozást nyújtó mozgóképes alkotások jellemeznek a nagyvásznon és a televízióban egyaránt. Rendkívüli sikert ért el mások mellett a Hogyan tudnék élni nélküled? című játékfilm a nyolcszázezren felüli nézőszámával, és hasonlóan népszerű a Hunyadi sorozat. Ez a két példa világosan, számokkal igazolhatóan megmutatja, hogy
igenis képesek vagyunk a saját történeteinket sokrétűen, világmércével nézve is magas színvonalon elmesélni úgy, hogy az a közönségnek is vonzó legyen.
Az utóbbi idők büszkeséglistáján szereplő neveket hosszan lehetne sorolni; A brutalista vágója, Jancsó Dávid Oscar-jelölése is a magyar szakemberek kiválóságának látványos bizonyítéka” – mondta Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Moz.Gót támogató Nemzeti Filmintézet elnöke.
Hasonló a véleménye Csáky Attilának is. A fesztiváligazgató úgy fogalmazott,
minden egyes film palackposta, amely az időnek üzen,
azaz van múltja, karakterizálható jelene, így jövője is. Ezt a palackba zárt időtlenséget igyekeznek megmutatni a minél több műfajú válogatásban, amelyben a szokásokhoz híven az elmúlt év magyar filmtermése és néhány premier mellett örök klasszikusok is helyet kaptak.
„Úgy érzékeljük, és az adatok is azt bizonyítják, hogy a Moz.Go egyre inkább megtalálja a helyét és a szerepét a hazai fesztiválok között.
Tavaly például már nagyjából tízezer embert vonzottak a vetítések, kísérőprogramok; a sikerfilmek jellemzően telt házzal mennek, de általánosan minden alkotásnak elég jó a nézőszáma, a szabadtéri események különösen népszerűek. A teljes szakma kezdi a magáénak érezni ezt a rendezvényt, talán annak eredményeként is, hogy mindig mindenki felé igyekszünk a lehető legnagyobb nyitottsággal fordulni. A versenykiírásunk egyértelmű: az elmúlt egy évben készült bármely magyar mozgókép nevezhető” – hangsúlyozta Csáky Attila. Szerinte a szakmán belül amúgy is sokkal árnyaltabb a vita, mint ahogyan azt a politika és a sajtó szereti mutatni, vagy egyszerűbben: a rengeteg embert és pénzt mozgató hazai szakma mindenekelőtt a film szeretetéről szól.
A Balaton mellett jelképes, 500 forintos áron csaknem száz filmet vetítenek majd bel- és kültéri helyszíneken,
számtalan kapcsolódó program – koncertek, kerekasztal-beszélgetések, könyvbemutatók, kiállítások, közönségtalálkozók – kíséretében. A tavalyi kedvencek – mint a Hogyan tudnék élni nélküled?, a Futni mentem, a Véletlenül írtam egy könyvet – mellett olyan abszolút újdonságok lesznek láthatók, mint a háromszoros olimpiai bajnok magyar férfivízilabda- válogatottról szóló tévésorozat, A nemzet aranyai; a Marék Veronika Laci és az oroszlán című gyerekkönyvének japán sikerét feldolgozó Kell egy oroszlán; a Neumann János életét felidéző A legpompásabb emberi elme; az első szerelem misztériumát kutató 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója vagy a Bartók Béla 1936-os törökországi gyűjtőútjáról megemlékező Bartók nyomában.
Három egymást követő estén lepereg a versenyprogramon kívül szereplő Hunyadi is, az utolsó két részt 21-én 14 órától a veszprémi Hangvillában közönségtalálkozó követi a szereplők, alkotók jelenlétében.
A Moz.Gón a száz éve született Darvas Ivánra és Makk Károlyra is emlékeznek, többek között az 1954-ben bemutatott Liliomfi felújított változatának kópiapremierjével. A Szigligeti Ede művéből született adaptációt több mint 6,5 millióan néztek meg a hazai mozikban, és bő hetven év után sem vesztett a népszerűségéből. A történetnek ezt a változatát az akkoriban a budapesti Madách Színházban nagy sikerrel futó színdarab inspirálta, a Makk Károly rendezte mozi két főszereplőjének Darvas Ivánt és Krencsey Marianne-t választották. Az eredeti kolozsvári helyszínt balatonira cserélték, a forgatás részben Badacsonyban, részben a pasaréti filmgyárban zajlott. A film sikeréhez hozzájárult, hogy a Rákosi-korszak sematikus alkotásaiba belefáradt közönség végre egy, „a politikai kurzusoktól menekvő”, természetes hangvételű és a legmagasabb színvonalon szórakoztatni képes művet láthatott. Makk Károly munkáját külföldön is siker övezte, a Liliomfit 1955-ben Aranypálmára jelölték Cannes-ban; most 20-án Balatonfüreden, 21-én Veszprémben látható.
A huszonkét kategóriában kiosztott a Magyar Mozgókép Díjak ünnepélyes gálája június 21-én a Balatonfüred Kongresszusi Központban lesz, a 17.30-kor kezdődő eseményt az M5 csatorna élőben közvetíti. A díjakról ötfős szakmai zsűri döntött, amelynek elnöke Für Anikó Jászai Mari-díjas szín- művész, érdemes művész, tagjai Pacskovszky József Balázs Béla-díjas film- rendező és egyetemi tanár, Romwalter Judit producer, Tóth István Zoltán, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. tartalomért felelős igazgatója és Horváth Csaba, a Nemzeti Filmintézet marketing- és kommunikációs igazgatója.
Játékfilm: Futni mentem, Hogyan tudnék élni nélküled?, Ma este gyilkolunk, Most vagy soha!, Véletlenül írtam egy könyvet
Tévéfilm: Ők tudják, mi a szerelem, Királytalálkozó, Lepattanó, Széchenyi és az utolsó éjszakai látogató, Ványa bácsi – Buborékkeringő
Tévésorozat: A nemzet aranyai, Csendhez szokott szív – Úton Eperjes Károllyal, S. E. R. E. G.
Egész estés dokumentumfilm: A boldogság ügynöke, A legpompásabb emberi elme, DAC film, Kell egy oroszlán, KIX
Legjobb rendező: Füzes Dániel (Az utolsó lélek az ördögé), Hajdu Szabolcs (Kálmán-nap), Lakos Nóra (Véletlenül írtam egy könyvet), Orosz Dénes (Hogyan tudnék élni nélküled?), Török Zoltán (Változó vadon – Az én Északom)
Legjobb férfi főszereplő: Blaskó Péter (Ők tudják, mi a szerelem), Ember Márk (Hogyan tudnék élni nélküled?, Futni mentem), Horkay Péter (Ha átkelsz majd a nagy hegyen), Mátray László (Véletlenül írtam egy könyvet), Vilmányi Benett (Csendes éj)
Legjobb női főszereplő: Balla Eszter (S. E. R. E. G.), Demeter Villő (Véletlenül írtam egy könyvet), Molnár Piroska (Csendes éj), Udvaros Dorottya (Futni mentem, Ők tudják, mi a szerelem), Törőcsik Franciska (Hogyan tudnék élni nélküled?)
Legjobb női mellékszereplő: Eszenyi Enikő (Boldog emberek), Gál Réka Ágota (S. E. R. E. G.), Tankó Erika (Egy százalék indián), Molnár Piroska (Ványa bácsi – Buborékkeringő), Zsurzs Kati (Véletlenül írtam egy könyvet)
Legjobb férfi mellékszereplő: Gerner Csaba (One more like), Horváth Lajos Ottó (Most vagy soha!), Kövesi Zsombor (S. E. R. E. G.), Patrick Duffy (Lepattanó), Szacsvay László (Ha átkelsz majd a nagy hegyen)
A Magyar Filmakadémia életműdíjait ünnepélyes keretek között a Moz.Gón adják át június 20-án a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Idén Bordán Irén színésznő, Demjén Ferenc dalszövegíró-énekes, Gálffi László színész, Koltai Lajos operatőr-rendező, Makó Mari kasztingdirektor, Piroch Gábor kaszkadőrszakértő, valamint Robert Lantos producer kiemelkedő pályafutását ismerik el. A fesztiválon az ő életművükhöz köthető olyan klasszikusok is újranézhetők majd, mint a Szabadság, szerelem, a Kísértet Lublón, A kenguru, a Megáll az idő vagy a Magyar Passió.
Nyitókép: Mandiner-montázs/Mozgokepfesztival.hu/NFI.hu