Megtalálták Mátyás király koponyáját? Itt a kisfilm, ami elmagyarázza a részleteket! (VIDEÓ)
2025. április 16. 11:35
Mint azt a Mandiner tegnap megírta, valószínű, hogy megtalálta Hunyadi Mátyás koponyáját egy magyar kutató.
2025. április 16. 11:35
6 p
3
2
36
Mentés
Nagy valószínűséggel megtalálták Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát az egykori székesfehérvári Szűz Mária Bazilika helyén lévő nemzeti emlékhely osszáriumában – írta meg a Mandiner április 15-én, hétfőn, egy dossziéból, amely szerkesztőségünkbe érkezett.
Az ügyről felkerült egy kisvideó is a YouTube-ra, amiben a valószínű felfedezést tevő kutató, Gábor Mese, a Magyarságkutató Intézet László Gyula központjának munkatársa beszél arról, miként jött rá, hogy az egykori koronázótemplom egyik sírjában lévő csontváz és koponya Corvin János korábban már genetikailag azonosított koponyája alapján az ő nagyon-nagyon közeli rokona.
A kutatónő nem mondja ki, de a kisfilm azt sugallja, kizárásos alapon nem lehet másról szó, mint Hunyadi Mátyásról. Ugyanis Corvin Jánosnak nem volt testvére, Hunyadi Jánost Gyulafehérváron temették el, a székesfehérvári koronázótemplom pedig királyaink nyughelye.
Ráadásul a koponya tulajdonosa 47 éves korában hunyt el, akárcsak Mátyás király.
A bazilika területén feltárt emberi maradványok koponyái alapján már 11 arcrekonstukciót avagy fej-újraalkotás végzett el a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívuma. Ezekből tudományos publikáció is megjelent (Alba Regia 51. 2023. 61-92.).
Mint a Mandinernél landolt névtelen dokumentum kifejti: Gábor Emese, a központ munkatársa 2024-ben több grafikus rekonstrukciót készített az osszárium koponyáiról. Eközben figyelt fel arra, hogy az I/10-es sírszámú lelet koponyája annyi hasonlóságot mutat Corvin János Lepoglaván feltárt koponyájával, hogy az felveti a közeli rokonság gyanúját. Ezután háromdimenziós modellt készítettek a koponyáról, majd tudományos plasztikus arcrekonstrukció készült.
Az egész kutatás dokumentációját elküldték Martin Trautmannak, egy neves külföldi igazságügyi antropológusnak, azonosítási adatok nélkül (tehát annak közlése nélkül, hogy mit tudnak és mit sejtenek a két koponya gazdájáról).
Trautmann szakvéleménye megerősített Gábor Emese meglátását: a két koponya néhai tulajdonosai nagyon közeli rokonságban állnak egymással.
Ez lehetne ikertestvérség, de Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére. Hunyadi János volt hadvezér és kormányzó pedig a gyulafehérvári katolikus katedrálisban van eltemetve. Az egyetlen lehetőség, tekintve, hogy a csontváz a székesfehérvári osszáriumból kerül elő, azaz királysírból való, az az, hogy ez Hunyadi Mátyás csontváza.
A hozzánk került dokumentum ezek alapján állítja, hogy az I/10-es csontváz nagy valószínűséggel Hunyadi Mátyás királyunké.
Cikkünk megjelenése után reagált a Magyarságkutató Intézet. Válaszukban közölték, hogy „a sajtóban megjelent, Mátyás király csontvázával kapcsolatos állítások egyelőre nem igazoltak. A hipotézis tudományos ellenőrzése folyamatban van. Végleges állásfoglalást az ellenőrzést követően tudunk tenni”.
Információink szerint a genetikai összehasonlító vizsgálat hiányzik, a kisfilmben is megjegyzik, hogy 100 százalékos bizonyossággal csak genetikai vizsgálat szolgálhat. Ám a valószínűsége, hogy Mátyást találták meg, így is nagyon magas.
Külföldi szakvélemény is megerősíti a Magyarságkutató Intézet egyik munkatársának azon sejtését, hogy Székesfehérváron azonosították Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát – tudta meg a Mandiner. Reagált a Magyarságkutató Intézet!
A báró egyszerre volt nagyívű politikus, kéjsóvár főúr, szabadságra vágyó lélek, birtokainak nemes gazdája, önfeláldozó hős és megalkuvó ember. Egy különleges személyiségre emlékezünk.
L. Simon László és Ókovács Szilveszter között forrtak az indulatok az új Hunyadi sorozat kapcsán – kritika, vita, történelem és kultúrpolitika egyetlen műsorban.
A székesfehérvári, Szűz Mária tiszteletére szentelt bazilikában temették el 15 királyunkat, a legtöbbjük azonban mára nem azonosítható. Ezért is lenne óriási szenzáció, ha végleg bebizonyosodna, hogy rábukkantak Hunyadi Mátyás földi maradványaira. Tekintse meg fotógalériánkat!
Nyelvtörténésszel vettük át, hogyan is hangozhatott valójában a várnai csata előtti lelkesítő beszéd, s hogy valóban tegezhették-e ekkoriban a királyt.
Ez a tolakodása leplezi le, hogy valójában csupán egy kellemetlen, pökhendi kis senki, aki látszatokkal próbálja pótolni azt, ami a személyiségéből végzetesen hiányzik.
p
16
4
19
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 36 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pugacsov-0
2025. április 17. 09:57
Ha adakozni kell erre szívesen adok...Soha nem gondoltam volna hogy életemben Mátyás csontváza előkerülhet.
Éljen a király !