Több mint félmilliárd forint gyűlt össze a közmédia kampányában, gyermekhospice házhoz kerül az összeg
„Az idei év is bebizonyította, hogy az embereket a gyermekek sorsa érdekli igazán” – jelentette ki Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója.
A közmédia klasszikus zenei tehetségkutató műsora idén kiemelt figyelmet fordít a külhoni magyarokra, akik számára külön helyszíni válogatókat is szerveznek. A jelentkezés elkezdődött, idén a magyarok mellett Ausztria, Montenegró, Szerbia és Szlovénia fiataljai versengenek majd egymással a fődíjért és az abszolút győztes díjáért.
Nyitókép: A klarinéton játszó győztes magyar Lugosi Dániel Ali, miután átvette az elismerést Keller András Kossuth-díjas hegedűművész-karmestertől, a Concerto Budapest zeneigazgatójától (j) a Virtuózok V4+ klasszikus zenei tehetségkutató nemzetközi döntője díjátadójának felvételén a Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében 2023. december 12-én. (MTI/Mónus Márton)
A tíz évvel ezelőtt útnak indított Virtuózok eddigi története lenyűgöző eredményeket hozott: a komolyzenei tehetségkutató verseny 2014-es indulásakor a közmédia egyik legnézettebb műsora lett, azóta, tehetségkutató programmá szélesedve, a nemzetközi porondra is kilépett, és mára milliók követik az itt felfedezett fiatal muzsikusok előadásait szerte a világon. A hamarosan startoló tizedik évadban marad a jól bevált recept: azon fiatalok jelentkezését várják, akik szívesen összemérnék magukat, a tudásukat más országok ifjú zenészeivel.
A Virtuózok nem csak abból a szempontból különleges, hogy az indulók világszerte elismert zsűritagok,
köztük Plácido Domingo, José Carreras, Miklósa Erika, Keller András, Dimash Qudaibergen, a Bocelli család egy tagja és HAUSER előtt mutatkozhatnak be.
Hanem hogy a jók közül a a legjobbak hazai és nemzetközi fellépési lehetőséghez jutnak a Müpa színpadától az európai vagy tengerentúli koncerttermekig. Csak néhány példa az elmúlt évekből: a felvidéki hegedűs, Teo Gertler Andrea Bocellivel lépett fel, Abouzahra Amira és Mariam Plácido Domingo vezényletével varázsolta el a közönséget többek között Dániában és Ausztriában, Balázs-Piri Soma és Lugosi Ali pedig a londoni O2 Arénában játszottak HAUSER társaságában, húszezer fős közönség előtt.
„A célunk az elmúlt évtizedben nem változott: a klasszikus zene megismertetése. Különösen, mert kihalófélben van az a tradíció, hogy a család opera- vagy koncertbérletet vesz, és közösen elmennek egy-egy előadásra. Arról nem is beszélve, mennyi inger és benyomás éri a gyerekeket, a klasszikus zene csak egy közülük, amit alig ismernek. Pedig számtalan tudományos kutatás bizonyítja,
hogy a komolyzene a memóriafejlesztésben, az érzelmi intelligencia fejlődésében és az agresszivitás leküzdésében is segít.
A Virtuózokkal, úgy érzem, sikerült trendivé tennünk ezt a műfajt” – hangsúlyozta Peller Mariann, a műsor producere.
Hasonlóan vélekedik a Virtuózok nemzetközi fővédnöke, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter is, aki szerint a klasszikus zene felemeli a lelkünket, a program nemzetközi zsűrijének elnöke, Plácido Domingo pedig hosszú ideje azon fáradozik, hogy széles körben kedvessé és vonzóvá tegye ennek értékeit.
„2024 nem csupán a Virtuózok-misszió tízéves jubileuma, hanem az együttműködő nemzet éve is. A magyar elnökséghez kapcsolódóan így még több országot vonunk be a kezdeményezésbe, ezzel megvalósítva Európa szívében mindazt, ami értéket teremtve és őrizve segíti a kontinens megerősödését”– tette hozzá a miniszter.
Vitályos Eszter kormányszóvivő, a Virtuózok magyarországi nagykövete a műsor világszínvonalára hívta fel a figyelmet.
„Az évadról évadra megmutatkozó fiatal tehetségek, a zsűritagok és mentorok, a hátteret biztosító alkotóművészek mind-mind világszínvonalú produkciót nyújtanak.
Tulajdonképpen a műsor maga is egy hungarikum,
egy most tízéves hungarikum, ami ez idő alatt joggal vívta ki a közönség szeretetét idehaza és a nemzetközi térben egyaránt.”
Az idei, ünnepi évad az alapértékekben tehát nem, de abban újdonságot hoz, hogy ez alkalommal kiemelt figyelmet fordítanak a határon túli magyar fiatalok támogatására. Számukra külön válogatókat szervezne a lakóhelyükhöz közel eső helyszíneken. A legjobban teljesítők különdíjakban részesülnek, és lehetőséget kapnak a nemzetközi műsorban való szereplésre, amely a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának támogatásával valósulhat meg.
„A Virtuózok tizedik, jubileumi évada, amelyet Potápi Árpád János államtitkár úr emlékének is szentelünk, különös figyelmet fordít a külhoni tehetségek felkutatására és felkészítésére. Várjuk, hogy ebben az évadban újdonságként a Virtuózok külhoni előválogatóin minél több tehetséges fiatalt megismerhessünk, akik a tehetségkutató programnak köszönhetően nemzetközi ismertségre is szert tehetnek. Hisszük, hogy a magyar tehetség határtalan” – fogalmazott Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
***
A korábbi évekhez hasonlóan ismét öt nemzet legnagyobb tehetségeit keresi az MVM Zrt. főtámogatásában megvalósult Virtuózok program. Idén a magyar fiatalok mellett Ausztria, Montenegró, Szerbia és Szlovénia fiataljai versengenek majd egymással a fődíjért és az abszolút győztes díjáért.
A jelentkezéseket két korcsoportban várják, 6–14 évesek, valamint 15–21 évesek (énekesek esetén 24 év a felső korhatár). A menetrend egyszerű, mindössze egy klasszikus zenemű előadását bemutató, legfeljebb hat hónapos videót kell feltölteni, valamint kitölteni egy jelentkezési lapot a Jelentkezés – Virtuózok oldalon december 27., péntek, 23.59 percig. A repertoárban három klasszikus zeneszerző művének kell szerepelnie, ezek közül az egyiknek magyar szerzőtől kell származnia. A műsorban előadandó mű hossza minimum két, maximum hat perc lehet.
Az országos válogatók nyertesei pénzjutalmat, különdíjakat és rangos fellépési lehetőségeket kapnak, valamint a részt vevő országok nézői előtt is bemutatkozhatnak. A jubileumi évadban a legjobban teljesítő határon túli versenyzők tanárai ugyancsak reflektorfénybe kerülnek: a Virtuózok Művészeti Bizottsága kiválasztja a Legjobb Virtuózok Zenetanára díjazottat, aki egymillió forintos jutalomban részesül.