Az örök kaland túléli a kisszerűséget – csodálatos könyv jelent meg Almásy Lászlóról

2024. december 10. 13:21

Az angol beteg című film magyar főhősének valódi élete lenyűgöző, interaktív albumot ihletett: tartalmában és esztétikájában is méltó ajándék kerülhet a karácsonyfák alá.

2024. december 10. 13:21
null
Kovács Gergő
Kovács Gergő

Nyitókép: Almásy László, Sir Robert Clayton, Hugh Penderel repülő őrnagy és Patrick Clayton expediciója a Szaharában 1932. április-májusában. Futóhomokban elakadt autó kiszabadítása kötéllétrák segítségével. Fortepan / Magyar Földrajzi Múzeum / Diagyűjtemény

Az angol beteg című sikerfilm magyar főhőse, Almásy László (1895-1951) képes élettörténete, A Homok Atyja – Almásy László titkos élete 

a szó szoros értelmében több, mint könyv: interaktív képes album, amelyből QR-kóddal letölthető videók, filmek, archívumok is megtekinthetők

 korábban kiadatlan írások és naplók mellett, miközben a kötet Almásy teljes életrajzát nyújtja a hírhedt 1946-os népbírósági per anyagával együtt. Almásy alakja ugyan az Oscar-díjas, fikciós film révén vált világhírűvé, de valós élete ugyanúgy jogot formál az érdeklődésre, sőt, még jobban, amennyiben

 a valóság rendszerint izgalmasabb a fikciónál, legalábbis Almásy páratlan valósága:

 sivatagi fotók, eredeti lapközlések, térképek és az említett videók tesznek egy kalandos, titokzatos életet megfoghatóvá, érzékelhetővé, átélhetővé.

Filmekért, könyvekért kiáltó életrajz

Almásy László megelevenedő életrajza dióhéjban, a könyv alapján: a gróf világhírű Afrika-kutató volt, Londonban folytatott műszaki tanulmányok után egy osztrák autógyár alkalmazta, 1926-ban utazott először Afrikába, hogy egy új típusú autót kipróbáljon. Gépkocsin bejárta Tanganyikát, Kenyát, Ugandát, Szudánt, ahonnan a sivatagon keresztül utazott Kairóba, itt repülőiskolát létesített és a sportrepülést kifejlesztette. 1930-ban tevés expedíciót vezetett Szudánból Abesszíniába, majd 

repülőgéppel és gépkocsival a Líbiai-sivatag addig ismeretlen fennsíkját tárta fel. 

A Zarzura oázis felfedezése is az ő érdeme. Az Uveinat-hegység barlangjaiban a történelem előtti korból származó sziklafestményeket talált. 1934-ben a Líbiai-sivatagban és Szudánban sziklafestmények után kutatott.

Tudósított a Nílus egyik szigetén élő „magyaráb” nevű berber törzsről, amelynek tagjai állítólag II. Szolimán szultán serege által összefogdosott magyar hadifoglyok leszármazottai. 

1941-ben behívták katonának, és német kikérésére az Afrika Korpshoz vezényelték, ahol bravúros sivatagi hadműveletet hajtott végre. A háború után a kommunisták koholt vádakkal többször letartóztatták, végül felmentették. 1949-ben egy vitorlázó repülőgépnek Párizsból Kairóba való vontatásával harmadmagával távolsági világrekordot állított fel. Halálos ágyán értesült arról, hogy kinevezték az Egyiptomi Sivatagkutató Intézet igazgatójává.

Ez a pár sor talán elegendő ahhoz, hogy lássuk, mivel állunk szemben: egy páratlan életművel, ami 

a kalandossága miatt filmekért és könyvekért kiált. És lőn.

Almásy László 1915 körül

Ízelítő a kalandokból: egyedül a felbőszült elefántbika ellen

Tegyük hozzá: Almásy László teljes életművét, kiadatlan írásait és naplóit a kiadó már megjelentette az utóbbi években, ebbe a kiadványba az újabban fellelt, ismeretlen Almásy-írások kerültek be, olyan exkluzív leírásokkal, mint például 

egy elefántbika támadása, amit Almásy egymaga fékezett meg élete kockáztatásával, hogy megmentse egy néger fiú életét:

„Néger vezetőm és fegyverhordozóm kisfia – lehetett 15 éves – ment elöl. Fegyverhordozóm és én 30-35 lépésre törtettünk utánuk. Ekkor a vezetőm áttörte magát a sűrű bozóton, és abban a pillanatban, hogy a tisztásra ért, a tisztás másik feléről egy hatalmas elefánt tört elő. A hatalmas állat láttán vezetőm és a fiú kétségbeesetten menekültek be a sűrűbe, de a gyermek rongyaival a tüskés ágakon fennakadt. Az elefánt pillanatnyi gondolkodás után a fiú felé rohant. Fegyverhordozóm, látva fiának szörnyű helyzetét, kezembe nyomta a vastagbőrűekre egyáltalán nem alkalmas, ólomgolyóra töltött puskát, hogy fiát megmentsem.

Ösztönszerűen én is menekülni szerettem volna, mégis abban bíztam, hogy a felbőszült vadat útjától eltérítem lövésemmel.

 Ezért pillanatnyi habozás után az elefánt jobb szemére céloztam és lőttem. A lövés az elefánt szeme mellett talált, de amint előre tudtam, gyenge volt. Célomat azonban mégis elértem. Az állat abban a pillanatban megtorpant, majd pedig hirtelen megfordult és már rohant is felém. Ismét céloztam. A homlokára lőttem, de ez sem ütötte át a csontot, és mire a harmadik töltényt bereparáltam a tölténytárba, az állat már rajtam volt. Az ormányával rácsapott a puskára, de én ezt megelőzve a szájába lőttem. 

A megbőszült elefánt rettenetes ütése a fegyvert a homlokomhoz vágta, és én eszméletlenül összeestem.

A megsebesített óriás állat sebei okozta fájdalmában visítani és trombitálni kezdett. Ezt a helyzetet használta ki hű fegyverhordozóm, aki a nyakamon megragadta a ruhát és félrehúzott az elefánt lábai elől. Ekkor érkezett a tisztásra a csorda többi tagja, összesen 11 elefánt, és dübörgő rohanásukban magukkal ragadták a megsebzett, hatalmas elefántbikát is. Így menekültem meg.”

A könyv

Kívül-belül gyönyörű: Borostyánkőtől a világhírig

A sok-sok kaland mellett az album tartalma jól felépített: időrendben követhetjük Almásy életének eseményeit, és minden mozzanathoz páratlan képanyagot kapunk. Az „első szárnycsapásokkal” indul az utazás, aztán Almásyt látjuk az első világháborúban, majd a sebesség bűvöletében, és már Afrikában is vagyunk: 

megismerjük a kalandvágyból sarjadó tudományos eredményeket, felfedezéseket, egy valóra vált álom körvonalait,

 aztán a második világháborús történeteket, és a karaktergyilkosságot 1945 után, 

a befeketítést, ahogy arra csak a kommunisták képesek. 

De az életmű, az érték, az örök kaland visszhangja túlélte a kisszerűséget – ez reményt ad arra, hogy ezentúl is túl fogja élni, más korokban, más körülmények között.

Tari Tamás Viktor könyvét – amit az Erdélyi Szalon Könyvkiadó adott ki –, öröm kézbe venni: a könyv esztétikai értékei arányosan viszonyulnak a tartalomhoz, a szerkesztőségből például úgy kellett „kimenekítenem” a kapott példányt: pusztán a fedőborító alapján mindenki bele akart lapozni. Úgy is mondhatjuk,

 jól érzi magát az ember ennek a könyvnek a társaságában, 

akár a karácsonyfa mellett borozgatva, lélekben a homoktenger hullámain, a lángoló sivatagban járva, Almásy nyomdokain – mivel az album ajándéknak is tökéletes.

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!