Ötvös Csöpiék Keszthelyre költöztek, nagy csinnadratta indul a Balaton-parton
2024. augusztus 13. 17:09
Augusztus 22-én kezdetét veszi a Bujtor István Filmfesztivál Keszthelyen. Négy nap alatt hatvannégy magyar film versenyzik több kategóriában a Balaton Színházban. amelyek alkotóival és színészeivel is találkozhat a közönség. Jelen lesz mások mellett Törőcsik Franciska, Tordai Teri, Reviczky Gábor, Szalóczy Pál és Rajkai Zoltán is.
2024. augusztus 13. 17:09
10 p
0
0
66
Mentés
Nyitókép: Bujtor István és Kern András az 1981-ben bemutatott A Pogány Madonna című filmben. (NFI/Alapfilmek/)
Inkey AliceAz idén már Keszthelyen megrendezendő fesztivál kihagyhatatlan részei a névadó előtt is tisztelgő Ötvös Csöpi-filmek, A Pogány Madonna, a Csak semmi pánik, Az elvarázsolt dollár és a Hamis a baba. Ezek vetítése előtt esténként L. Dézsi Zoltán újságíró, a Buj-tour csapat tagja beszélget a rendezvény díszvendégeivel,
Kern Andrással, Gundel Takács Gáborral, Frenreisz Károllyal és Piroch Gábor kaszkadőrrel.
Utóbbi önéletrajzi ihletésű kisjátékfilmjével (Égig érő álmok) a versenyprogramban is megmutatkozik; az alkotásban mások mellett Rudolf Szonja, Ódor Kristóf, Jordán Adél és Szacsvay László is szerepel.
A fesztiválon jelen lesz a két évvel ezelőtti Bujtor-életműdíjas Koltai Róbert is, nemcsak ebbéli minőségében, hanem egy új premier kapcsán is: a Gaál Ildikó és Surányi András rendezte Meghalni bárki tud című kisjátékfilmben Elek Ferenc a partnere.
A tervek szerint Keszthelyre érkeznek a tavaly bemutatott Cicaverzum szereplői, azaz Tordai Teri, Törőcsik Franciska és Csobot Adél is, valamint Reviczky Gábor és Szalóczy Pál a trianoni békediktátum részleteit játékfilmes eszközökkel feldolgozó dokumentumfilm, a Carte Rouge – Vörös térkép kapcsán. Reviczky ennek narrátora, Szalóczy pedig a forgatókönyvírója, valamint Apponyi grófnak is ő kölcsönzi a hangját.
A Melange című mozi alkotói szintén a vörös szőnyegre lépnek: az egyetlen éjszaka alatt játszódó történetben egy középkorú színész útnak indul a saját filmbemutatójára, ám az ünneplést beárnyékolja az édesapja halála; a főszereplő Rajkai Zoltán.
Ugyancsak megtekinthető majd az 1939 című, szuggesztív alkotás, amely egy detektívtörténeten keresztül enged bepillantást a második világháború hajnalán a végletekig megosztott magyar társadalomba.
Lesznek dokumentumfilmek is, így jön az ugyancsak Bujtor-díjas Poroszka Magyar Zsolt a méhekről szóló újabb természetfilmjével. Hajduk Márta rendező-forgatókönyvíró pedig a Rokonom, Petőfivel:
a hat lazán összefüggő kisfilm Hrúz Mária és Petrovics István mai oldalági leszármazottait mutatja be,
Andrásfalvy Bertalan néprajzkutatót; Bognár Zalán történészt és családtagjait; Petőváry Attila gerelyhajítót és fiát, Petőváry Zsolt vízilabdázót; a szabadszállási Lukácsi Ilonát (Molnár Istvánnét); a debreceni Petheő Juditot; ifj. Hankiss János írót és Hankiss Ilona opera-énekesnőt.
Levetítik a Magyar Mozgókép Fesztivál kisjátékfilm kategóriájában győztes a Széllel szemben-t is, amely egy tizennégy éves ikerpár, Lili és Léna szívszorító történetét meséli el, amikor elszöknek a gyermekotthonból, és elindulnak haza régen látott édesanyjukhoz. Ennek készítői, Chilton Flóra és Tóth Bálint jegyzik a My back story dokut is, aminek középpontjában egy visszahúzódó, 15 éves, súlyos gerincferdüléssel élő lány áll, akinek állapota olyan súlyossá válik, hogy már nem marad más lehetőség a gyógyulására, csupán a rettegett operáció. A gerinckorrekciós műtét napjaink egyik legbonyolultabb, gyermekeken végzett orvosi beavatkozása, lehetséges következményei közé tartozik a bénulás, sőt a halál is – a szülőknek mindezek tudatában kell a végső döntést meghozniuk.
A teljesség igénye nélkül szerepel még a fesztivál kínálatában a Dub Hard – Keményre hangolva című fikciós alkotás, a Herczeg Ferenc egyik írása ihlette a Kék róka és a sokszorosan díjazott, az örökbefogadás témakörét érintő Hat hét című mozi. Lesznek animációs alkotások, például a Kojot négy lelke, és versfilmek is, más szerzők mellett Petőfi Sándor, József Attila, Juhász Gyula, Reményik Sándor és Tisza Kata műveivel.
Hat hét. Nyílt örökbefogadás esetében ennyi idő van rá, hogy a papírok aláírása után a biológiai anya meggondolja magát. Ezt az időszakot mutatja be a Hat hét című mozi, Román Katalin főszereplésével.
Bekerült a versenyprogramba a Majdnem menyasszony, az Apám fia és az Éger, a dokumentumfilmek között az egyház szolgálata helyett a civil családi életet választó pap történetét bemutató A döntés, Skrabski Fruzsina és Kiss Sándor munkája, a Megörökölt gyalázat,
amely a szovjet megszállás alatt megerőszakolt áldozatok történetének tovább élését mutatja be,
az AMC Networks Tiltott Zónák 2. évada, valamint Brlázs Ágnes és Nagy István Keleti Éváról szóló portréja, A pillangó szárnyán is.
A csinos vidéki lány és családja élete gyökeresen megváltozik, amikor szülővárosukba megérkezik a vasút, és ezzel a modern világ ígérete. Február 11-én, a Duna tévén mutatják be a Majdnem menyasszony című kosztümös-romantikus filmet: a Herczeg Ferenc Fehér páva című regénye alapján készült adaptáció producerét, Helmeczy Dorottyát kérdeztük.
A filmek között az alkotókkal Alapi Tóth Zoltán rendező és Király Erika újságíró, előadóművész beszélget. A vetítési programba bekerült alkotásokat párhuzamosan tűzik műsorra a Balaton Színházban. Az egyik terem a Bujtor Mozi, a másik a Latinovits Mozi nevet viseli a fesztivál ideje alatt, a zsűritagok névsora: Ferenczi Gábor rendező, Stork Natasa színművész, Lutter Imre producer, előadóművész, Wiegmann Alfréd és Kalász József rendezők, Bunyik Béla producer.
***
A Bujtor István Filmfesztivál A nagy csinnadratta elnevezésű, vörös szőnyeges megnyitóval veszi kezdetét augusztus 22-én, délután 5 órakor Keszthely főterén, s már aznap este vetítik A Pogány Madonnát, amelynek szobrát a Hamis a babával együtt megnézheti a közönség a Bujtor-emlékkiállításon. Augusztus 23-án, 24-én és 25-én folyamatosan mennek a vetítések: a rendezvény honlapja részletesen közli az időpontokat. A Csöpi-filmek kivételével minden alkotás ingyenesen megtekinthető, ahogyan a beszélgetéseken való részvételért sem kell fizetni. A Bujtor-díjak átadása augusztus 25-én délután 5 órakor lesz a Balaton Színházban, ünnepi ceremónia kíséretében és a Bujtor család jelenlétében.
A Véletlenül írtam egy könyvet a megszokottól merőben eltérő módon és látványvilággal beszél felnövésről, gyászfeldolgozásról, szeretetről. A holland könyvsiker adaptációja január 16-ától látható országszerte a mozikban.
A Futni mentem nem akar több lenni, mint ami: feszes, kedves, szerethető vígjáték, amelyben nemcsak romantika, de humor is van. És nagyszerű színésznők, akik végre egészen természetesnek látszanak a nagyvásznon.