Büszkék lehetünk a magyar filmesekre – bőséges volt az idei termés!
Mindezen felül pedig: ismét a legmenőbb világsztárok forgattak hazánkban, Al Pacinótól Johnny Deppen át Angelina Jolie-ig.
Ingyenes filmklub-hálózat indult országszerte a művelődési házakban, Röszkétől Diósjenőig.
A Nemzeti Művelődési Intézettel együttműködve a Nemzeti Filmintézet országos filmklubhálózatot indított, amely 180 vidéki településre juttat el klasszikus és mai magyar filmeket rendszeres, ingyenes vetítéssorozatokkal, felkészült filmklubvezetőkkel. A program célja a magyar filmek népszerűsítése, a közönségépítés és a vidéki települések kulturális és közösségi életének fejlesztése – áll a Nemzeti Filmintézet honlapján.
„Soha nem volt még olyan fontos szerepe a közös filmnézésnek, mint napjainkban,
amikor az otthoni tévézés és streamelés a legelterjedtebb módja a kikapcsolódásnak, és fenyeget a digitális magány.
A filmklubok ezzel szemben nem csak értékes offline kulturális programok, de a helyi közösségek építéséhez is hozzájárulnak; gazdag és izgalmas filmkincsünk megismerésére, közös újranézésére hívnak össze” – fogalmazott a kezdeményezés kapcsán Káel Csaba mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Filmintézet elnöke.
A 2023-ban elindult Moziklub – országos filmklub-hálózat program célja a magyar filmörökség és a kortárs filmek eljuttatása kisebb településekre, hogy a nagyvárosoktól távol élők is láthassák a magyar filmeket és részesüljenek a közösségi filmnézés élményében. A filmklubok kiváló szórakozási és közösségépítési lehetőséget kínálnak,
amelyeken a program keretében képzett filmklub vezetők segítik a látottak értő befogadását, közös feldolgozását a vetítéseket követő beszélgetésekkel.
A tervek szerint 2024 nyaráig Tiszakarádtól Nagykutasig és Röszkétől Diósjenőig, összesen 180 településen valósulnak meg a tízalkalmas ingyenes filmklub vetítéssorozatok. Az első vetítéseket 2023 év végén tartották közel 50 helyszínen, ahol a nézők visszarepülhettek az időben a Meseautóval, várták a Nagykarácsonyt a közelmúlt legsikeresebb romantikus vígjátékával, vagy a kicsi Vukkal kalandoztak.
A programok között szerepelt kifejezetten az óvodásokat célzó vetítés, illetve olyan események is, amelyekre elsősorban az idős korosztályt várták a helyi szervezők.
„Átfogó közönségépítő munkánkban, melynek része a tizenéveseket megszólító KLASSZ Napok és az újraindított egyetemi filmklubok is, nagy előrelépés a Moziklub program indulása, amely azt a széles közönséget éri el országosan, akikhez eddig csak nehezen juthattak el a magyar filmek” – hangsúlyozza Káel Csaba.
Mi az a KLASSZ Napok?
A Nemzeti Filmintézet még 2020 márciusában indította el a KLASSZ oktatási és ifjúsági programot, amely a klasszikus (innen a projekt neve is) magyar filmekre épül. Ezt a kezdeményezést bővíti országos körűvé a Nemzeti Filmintézet és az Art-Mozi Egyesület új, közös programja, mely a „KLASSZ NAPOK – Diákvetítések az art mozikban” nevet kapta. A 2023 szeptemberétől induló együttműködés célja, hogy minél több általános és középiskolás jusson el moziba, és legyen része a közösségi filmnézés élményében. Az Art-Mozi Egyesület ennek érdekében bevonja a hazai art mozikat, mint a vetítések fő helyszíneit, és folyamatos kapcsolatot tart az iskolák, a filmszínházak és a filmeket biztosító forgalmazók között.
Egyetemi filmklubok
A klasszikus magyar filmkincs és a közös mozizás élményének újrafelfedezése érdekében 2021-ben újraindították a magyarországi és határon túli egyetemeken az egykor népszerű filmklubokat. Néhány évtizeddel ezelőtt szinte minden egyetemen működtek filmklubok, amelyek jelentősen hozzájárultak a filmek ismertségéhez és az értő közönség kialakulásához. „Egyetemista koromban rendszeresen jártam filmklubba, óriási hatással voltak rám a filmek és a közösségi moziélmény maga” – fogalmazott akkor a filmbiztos.
A Filmintézet által összeállított filmkínálat 25 klasszikus és 25 kortárs magyar filmet tartalmaz, amelyből a filmklubvezetők a helyi közösségek igényei alapján állítják össze a tízalkalmas filmklub programját. A filmek között szerepelnek könnyedebb, szórakoztató művek és rajzfilmek is, továbbá komoly társadalmi és morális kérdéseket feszegető, fajsúlyos alkotások.
A Moziklub vetítéssorozatok részeként vármegyénként egy-egy vetítéssel egybekötött régiós közönségtalálkozó is színesíti a vidéki közösségek kulturális lehetőségeit,
amelyeken az érdeklődők találkozhatnak a filmek alkotóival, szereplőivel,
a filmklub vezetők pedig egymással, hogy megoszthassák tapasztalataikat.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindezen felül pedig: ismét a legmenőbb világsztárok forgattak hazánkban, Al Pacinótól Johnny Deppen át Angelina Jolie-ig.
Ezt is ajánljuk a témában
Kultúrtörténeti pillanatnak nevezte Káel Csaba a Nemzeti Filmintézet új internetes filmtárának, a Filmionak az elindítását múlt heti sajtótájékoztatóján. Az új magyar streaming felületen keresztül mostantól elérhetők a közelmúlt nagy magyar mozisikerei a Valami Amerikától A Viszkisen át az Oscar-díjas Saul fiáig, de a korábbi klasszikusok várva várt darabjai is, mint a Hyppolit, a lakáj, A tizedes meg a többiek, A tanú, a Körhinta, a Régi idők focija, a Megáll az idő, vagy akár a Szamárköhögés. „Nagyon fontos, hogy a fiatalok minél több magyar filmet érjenek el, hiszen így tudhatják meg, hogy kik is valójában. A film teszi ugyanis a legjobban átélhetővé az identitásunkat” – mondja lapunknak a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Káel Csabát az „új magyar Netflixről” kérdeztük.
Nyitókép: Zoltán Balogh/MTI