Élő magyar rocktörténelem: előkerült a Kapitány legendás gitárja
2019. március 29. 11:42
Évtizedek után hallhatják a rockbarátok a legendás bíbor Gibson hangját.
2019. március 29. 11:42
p
0
0
22
Mentés
Kosik Kristóf, akinek most a tulajdonába került a hangszer, a 888-nak adott interjújában elmondta: őt inspirálta az a tény, hogy volt egyszer egy igazi legenda Radics Béla személyében, ezért gondolta úgy, hogy meg kellene találni a gitárját. A gitár történetével kapcsolatban elmondta: 1982-ben meghalt a Kapitány, ezután egészen 1988-ig lehetett nyomon követni a gitár történetét, ugyanis addig vigyázott rá Póka Egon.
Fotó: 888/Kozma Zsuzsi
És azért csak addig, mert miután Ómolnár Miklós megírta az „R. B. kapitány avagy pengék és halak” című könyvét – amit Póka Egon lektorált –Radics Béla édesanyja annyira megharagudott a könyv miatt rá, hogy visszavette Egontól a fia gitárját – idézte fel a több mint harminc évvel ezelőtt történteket Kosik.
Ezután hosszú évekig senki sem tudott semmit a gitárról, sokan már azt feltételezték, hogy a gitár már nincs is meg, esetleg tönkrement; ez a tudatlanság egészen 2004-ig tartott, amikor is Kosik megtudta, hogy Molnár Pál Bonaventúrához került a legendás zeneszerszám. Kosik elmondta: hosszú, 15 évnyi egyezkedés kezdődött a gitárról, ennek eredményeképpen tavaly láthatta és kézbe vehette a gitárt. Ekkor indultak el a bíbor Gibson megszerzésére irányuló komoly tárgyalások, amelyek eredményeképpen végre a közönség is láthatja és hallhatja a hangszert – tette hozzá Kosik Kristóf a portálnak adott nyilatkozatában.
Azt még nem tudni, mikor csapnak a Gibson húrjai közé, de Kosik szerint erre a közeljövőben két alkalom is adódik majd, egy kisebb és egy nagyobb buli.
Különleges zenei programmal indul az április a fővárosban: április 3. és 5. között ismét megszervezik a Budapest GipsyFestet, ahol a roma zenei élet színe-java megfordul majd. A programokról és a rendezvény küldetéséről kérdeztük a főszervezőt, Rostás Mihály Mazsit. De lapunknak Tóth Gabi is vallott arról, milyen kapcsolat fűzi ehhez a kultúrához.
Valami történik, a hitehagyott Nyugaton egyre többen szomjazzák a transzcendenciát. A vallásosság nemcsak hasznos, de észszerű választás is, itt az ideje, hogy a hívők megragadják az alkalmat, és beszélgetni kezdjenek a bizonytalanokkal – mutat rá a változó korszellem kínálta esélyre Ross Douthat.
Sokáig „tótnak” hitték őket, de a kutatások is bebizonyították, Derenken egykor lengyelek, gorálok éltek. Rémiás Tibort, a nyíregyházi Jósa András Múzeum igazgatóját kérdeztük.
„A magyar népzene és a néptánc tudja legjobban bemutatni a nemzeti karakterünket” – hangsúlyozta Rosonczy-Kovács Mihály annak kapcsán, hogy a csárdás hagyománya felkerült az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.