A vevő a garázsfalon lévő graffiti köré szervezne Banksy-kiállítást.
Egy kelet-angliai – essexi – galériatulajdonos több mint százezer fontért (36 millió forint) megvásárolta a nagy-britanniai Port Talbotban egy vakolatlan garázs falán karácsony előtt feltűnt Banksy-graffitit, és megígérte, hogy legalább 2-3 évig a dél-walesi iparvárosban hagyja a stencilművet.
John Brandler nem árulta el a pontos vételárat, csak annyit mondott, hogy hatszámjegyű összegről van szó. Közölte, hogy egyelőre nem szállítja el Port Talbotból a Karácsonyi üdvözlet című képet, sőt inkább a saját gyűjteményéből is odavisz öt vagy hat másik Banksy-művet, hogy kiállítást rendezzen belőlük a Swansea-öböl partján fekvő, a világ egyik legnagyobb acélművének otthont adó kisvárosban.
Port Talbotot olyan hellyé akarom változtatni, amely nem taszítja, hanem vonzza az embereket – mondta a 63 éves műkereskedő, aki szerint a helyben talált Banksy-graffiti és a köréje szervezett kiállítás nemzetközileg ismert művészeket is a walesi városba csalogathat és felértékelheti az iparváros turisztikai szempontból érdekes más helyeit is.
Brandler dicsérte a garázs tulajdonosát, egy helyi acélmunkást, amiért nem a legtöbbet ígérőnek adta el a vagyont érő graffitialkotást, hanem olyan vevőnek, aki nem viszi el azt rögtön, hanem legalább átmenetileg Port Talbotban hagyja azt.
A stencilmű a téli hidegben ábrázol egy jól bebugyolált kisfiút, aki kinyújtja a nyelvét és széttárja kezét, hogy elkapja a lehulló hópelyheket. Csak a kép többi részletéből derül ki, hogy a hó valójában egy égő ipari hulladéktárolóból származó hamu.
Az értékes falfirkát védőburkolattal és kerítéssel vették körül, őrzésének költségeihez nagyban hozzájárult Michael Sheen, a környéken felnőtt walesi filmsztár. Feltűnése óta legalább 20 ezer látogatót vonzott.
A világ leghíresebb, de személyazonosságát sikeresen titkoló graffitiművész Instagram-oldalán erősítette meg, hogy a város ipari örökségére reflektáló stencilkép tőle származik. Port Talbotban található a világ egyik legnagyobb acélműve, amely egy ideje a túlélésért küzd.
Banksy művei társadalmi célú üzenetet hordoznak, és magas árat érnek el árveréseken. Nemrég egymillió fontért (360 millió forint) vették meg Lány lufival című alkotását, amely a licitet követően részlegesen ledarálta magát a közönség nagy meglepetésére.
(MTI)