Csütörtökön jelentik be, ki kapja idén az irodalmi Nobel-díjat. Ennek kapcsán a díj odaítéléséről döntő tizennyolc tagú bizottság állandó titkárát, Sara Daniust mutatja be cikkében a Le Nouvel Observateur. Danius 1962-ban született Täbyban, a Nottinghami Egyetemen diplomázott, majd esztétikát és irodalomkritikát tanított. 2013-ba került be a bizottságba, két év múlva választották titkárrá, ő az első nő, aki ellátja ezt a tisztséget.
Danius ügyelni kíván arra, hogy a bizottság tiszteletben tartsa Alfred Nobel végakaratát, mely szerint „az irodalmi Nobel-díjat olyan írónak kell odaítélni, aki idealista szellemben alkotta meg életművét”. Danius hozzáteszi, hogy a díjazottnak emellett valami újat is létre kell hoznia a forma vagy a tartalom, esetleg mindkettő terén. A titkár arról is beszámol, miképpen születik meg a döntés a díjazott személyéről. Minden év januárjában a Svéd Akadémia írókat, professzorokat, különböző testületeket és korábbi Nobel-díjasokat kér fel, hogy tegyék meg javaslataikat a díjazottra, ezután a Nobel-bizottság összeállít egy 250-300 fős listát, mely áprilisra 25 névre szűkül. Az utolsó, ötfős listát tavasz végén fogadják el, a bizottság tagjai pedig azzal töltik a nyarat, hogy elolvassák a jelöltek összes művét.
Daniusnak nagy szerepe volt abban, hogy a bizottság tavaly Bob Dylannek ítélte a díjat, és bár sokak szerint nem jól sült el a döntés Dylan tartózkódó reakciója miatt, a titkár megvédi azt, mondván, „ösztönösen” tudta, hogy az énekes kapcsolatba fog velük lépni. Danius nem zárja ki, hogy egy forgatókönyvíró is elnyerheti majd a díjat, noha erre valószínűleg nem a közeljövőben fog sor kerülni. A titkár rámutat, hogy az elmúlt években nőtt a női díjazottak száma, azt viszont sajnálja, hogy sem Nathalie Sarraute, sem Marguerite Yourcenar nem kapta meg a Nobelt.