Ipari cégek és akadémiai szervezetek versengenek kvantumszámítógépek fejlesztésében, hogy melyiküké lesz az elsőbbség, ki fogja uralni a területet. David Schuster, a Chicago Egyetem kvantumfizikusa szerint még néhány év, és munkába állhatnak a kvantumkomputerek.
Kicsi molekulák és kémiai reakciók szimulálása lehet az első kihívásuk és megmérettetésük, de spekulatív gépitanulás-alkalmazások, például hibátlanhoz közeli kézírás-felismerés vagy önvezető járművek ütközés-elkerülése szintén a fontos korai tesztterepek közé tartozhat.
Mindezek ellenére az előrejelzések, szakértői vélemények szerint a kvantumrendszerek valódi potenciálját minimum téz évig csak kapirgálni, és nem kiaknázni fogjuk. Több ok miatt: egyrészt méretes hűtőberendezés kell hozzájuk, másrészt fenn kell tartani a kvantumbitek (qubitek) törékeny kvantumállapotait, harmadrészt ezeken a területeken, e hátráltató tényezők leküzdésében elég lassú a fejlődés.
A szakterületi előrelépés egyik fontos eleme, hogy minél többen érdeklődjenek a kvantumkódolás iránt, minél több tehetséges kvantumkódoló legyen. Szerencsére rendelkezésre állnak e téren rendkívül hasznos, sokat segítő nyilvános források, például az IBM Quantum Experience-e.
Ne felejtsük el, hogy a kvantumrendszerek által megoldandó egyre bonyolultabb feladatokhoz munkafolyamat közben kell korrigálni a hibákat, sok qubit között továbbítani az információt.