Sebestyén Balázs kitálalt: ezért kedveli Trumpot és Elon Muskot
A műsorvezető szerint az elnök már nem az az ember, aki nyolc éve volt.
2050-ben 9,7 millió ember fog a Földön élni. A túlnépesedés óriási veszély, globális összeomláshoz vezethet, de egyelőre nincsenek rá jó ötletek, kivitelezhető javaslatok.
„A világ népességnövekedése összeomláshoz vezet, de úgy tűnik, kevesen látják vagy törődnek vele” – kommentelt egy július 6-i New Scientist tweetet Elon Musk.
A New Scientistben cikk jelent meg a témáról. A csökkenő termékenységi ráta jelzésértékű: a népességszám inkább lassú összeomlást jelent, semmint exponenciális növekedést. A Föld országainak fele viszont a fejlett országok átlaga alatt áll, és ha a trend folytatódik, 60 éven belül Németország és Olaszország lakossága is megfeleződik.
Musk máskor is foglalkozott már a témával, márciusban például a növekvő számú nyugdíjasok és a hozzájuk képest kevés aktív dolgozó egyes országokban megfigyelt arányával kapcsolatban beszélt „demográfiai robbanásról.”
Túlnépesedési válságnak nézünk elébe. Csak most kezdődik, de egyre keményebb lesz. 2050-re a bolygó népessége eléri a 9,7 milliárdot. Az utóbbi években hírességek figyelmeztettek, bocsátkoztak apokaliptikus előrejelzésekbe. 2013-ban David Attenborough jegyezte meg, hogy „vagy mi korlátozzuk a lélekszám-növekedést, vagy a természet megteszi helyettünk.”
A jelenség minden lehetséges erőforrást érint: energiatartalékok, környezet, pénzügyi szektor, előállítandó élelmiszer mennyisége. A növekedés megállítása bonyolult etikai kérdés, és a megoldásjavaslatok (korlátozott gyerekszám, költözzünk más bolygóra, gyerekek utáni adózás stb.) különösebben nem vonzók, és nem is könnyű kivitelezni őket.