A mesterséges intelligencia így vagy úgy, de átformálhatja Afrika jövőjét
Segítő kezet, vagy épp akadályt jelent a mesterséges intelligencia Afrikának?
Gépi tanulás és emberi ismeretek alapján készítette el Zürich 3D képét egy mesterségesintelligencia-platform. Az algoritmusok képeket és videókat elemeztek hozzá.
A zürichi ETH kutatói által fejlesztett Varcity platform hatalmas mennyiségű képpel dolgozik, és teszi lehetővé, hogy a képeket algoritmusok rakják össze. Most például Zürich városát rekonstruálták 3D-ben az összekombinált többmillió kép és videó alapján.
Minden városról rengeteg kép található, egy csomót meg is osztanak online. Az ETH (Svájci Szövetségi Technológiai Intézet) felismerte, hogy összegyűjtheti ezeket a vizuális adatokat: turisták sztenderd fotóit, sztrímelt videókat, nyilvános webcam-felvételeket stb., majd mindezekkel részletes anyagokat készíthetnek az adott városról, régióról. A képeket a Varcity-n szervezték rendszerbe.
„Minél több adatunk van egy helyről, annál pontosabb modelleket alkotunk róla” – nyilatkozta Hayko Riemenschneider, az egyik kutató.
Gépitanulás-algoritmusok félautomatikusan elemezték a képeket és készítettek nyers szkeccst Zürichről, majd a modellt a várossal kapcsolatos saját ismereteikkel javították fel.
A kutatók elmondták, hogy a platform intelligensebb és élhetőbb városok tervezésére is felhasználható.
„Sok alkalmazási lehetőség van: urbánus tervezés, építészeti tervezés, forgalom-modellezés, autonóm navigáció, turisták eligazítása, katasztrófakezelés” – magyarázza Riemenschneider.