Asimov törvényei az elméletben
Automatizáció, robotizáció és mesterséges intelligencia együtt formálják és alakítják át a közeljövő társadalmát. Az utóbbi években döbbenetes mértékben felpörögtek az ezirányú fejlesztések, lassan már a csapból is MI-k folynak…
A robotikai projektek jelentős része kifejezetten az ember-gép interakció javítását szolgálja, például időseket, betegeket segítenének ezek a gépek. Viselkedésükkel kapcsolatban viszont még most, a 21. század második évtizedének vége felé is Isaac Asimov első alkalommal 1940-ben megfogalmazott törvényeit tekintjük a morális kiindulópontnak – már ha egyáltalán valamit annak tekintünk –, a robotetika alapjainak. Ezeket a törvényeket egyébként még az író képzeletbeli gépei sem tartották be mindig…
De hogyan is hangzanak?
1. A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
2. A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lény utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznek.
3. A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének előírásaiba.
Amíg a robotjövő és a törvények a sci-fi kategóriába tartoztak nem problémázott rajtuk senki, az elmúlt 10-15 év fejlesztéseivel a robotika viszont eljutott addig, hogy manapság már nem sci-fi, hanem alkalmazott technológia és tudomány. Egyelőre a terület élenjárója, Japán sem tart ott, hogy a pontos szabályozásnak különösebb jelentősége lenne, de mindenképpen fel kell készülni a robotizált, teljesen automatizált társadalomra.
Ma főként annyiban, hogy ezek a szerkezetek már nemcsak futószalag mellett, az embertől elkülönítve dolgoznak, hanem közvetlen közelünkben is tevékenyek: mentési műveletek résztvevőiként (például az olaszországi földrengések után), rendőrségi, katonai munkába besegítve, idősekre vagy gyerekekre vigyázva stb. Minél közelebb kerülnek hozzánk, annál egyértelműbb, hogy Asimov legendás törvényei kivitelezhetetlenek.
Az európai uniós ACCOMPANY projekt idős személyeket független életük fenntartásában támogató robottársat fejlesztett. A fejlesztésben részt vett Tom Sorell, az angliai Warwick Egyetem robotetikusa is.