Lehetséges az időutazás?

2016. december 21. 14:30

Ausztrál kutatók izgalmas időutazás-megoldással álltak elő.

2016. december 21. 14:30

Tudósok régóta töprengenek az időutazáson. Az ausztrál Queensland Egyetem kutatói viszont nemcsak kinyilatkoztatták, hogy lehetséges, hanem megoldással is előrukkoltak.

Rájöttek, hogy az időutazó fotonok hogyan viselkednek, és hogy a jelenség kvantumszinten kivitelezhető. Fényfotonok egyszerű részecskéivel szimulálták a kvantumrészecskék időutazását. E részecskék tulajdonságai eléggé bizonytalanok ahhoz, hogy elég sok lehetőséget adnak a nem logikus, nem következetes időutazás-szituációk elkerülésére. A kutatók tanulmányából kiderül, hogy a természet hol és hogyan viselkedhet másként, mint ahogy különféle elméletek előrejelzik.

A kísérlet során az időutazó foton régebbi énjével folytatott interakcióit elemezték. A „normális” téridőn átutazó fotonokra és az időbe beragadt más fotonokkal való interakcióikra, az úgynevezett zárt időszerű görbületre (closed timelike curve, CTC) fektették a hangsúlyt.

Az időutazás az egyelőre egymással inkompatibilis két elmélet, Einstein általános relativitáselmélete és a kvantummechanika közötti interfész. Az általános és a speciális relativitáselmélete is kimondja, hogy az időutazás lehetséges. A tér és az idő ugyanahhoz, a téridő kontinuumhoz tartozik, az idő felgyorsulhat, lelassulhat. Az időutazás korábbi időbeli kiindulópontját elérő téridő-utat, például CTC-t követve valósítható meg.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Petkó Zsigmond
2022. március 24. 22:37
Nemá, hogy ennyire ne tudj. Ott van az ábrádon, kisöreg, hogy Hypothesis supported by evidence => Theory, azaz bizonyítékkal alátámasztott feltevés => elmélet és ez NEM jelenti azt, hogy az elmélet "igazolt" lenne, azaz, hogy az elmélet tökéletes leírása lenne a valóságnak. Csak a kísérletek ill. a bizonyítékok érvényességének határáig. Elég régi dolog, hogy kísérlet igazolja a fény hullámtermészetét is, meg részecske-természetét is. Az elmélet ennélfogva azt az ellentmondást tartalmazza, hogy a fény mindkét természettel bír. Hogy hogyan? Azt egyelőre nem tudjuk. De bátran használjuk mindkét modellt, mert kísérletek igazolják a helyességüket. Az elméletben természetesen ez egyelőre inkoherenciát jelent, de belátjuk, hogy ez az elmélet hibája. Majd kijavul, ha többet tudunk.
Sinistra
2021. szeptember 20. 19:33
Visszamehetsz az időben és lelőheted magad. De akkor ki megy vissza?
nudniq
2017. február 01. 12:25
Az időben _előrefelé_ utazás a sokkal könnyebb, az már a speciális relativitáselmélet keretei között is teljesen "hétköznapi" dolog. Erről szól az úgynevezett ikerparadoxon is: annak az ikernek, aki az inerciarendszerekhez képest gyorsul, annak a számára lassabban telik az idő, mint az inerciarendszerben maradó másik iker számára. Így ha jó nagy gyorsulással fénysebesség közelébe (azzal összemérhető nagyságrendű sebességre) gyorsulunk, ezzel a sebességgel elmegyünk egy űrhajóval, aztán megfordulunk (ami persze megintcsak egy jó nagy gyorsulás, mert le kell fékezni, majd visszafelé fénysebesség közelébe gyorsulni), és visszajövünk, akkor a mi számunkra kevés idő alatt a Földön sok idő telik el. Pont az a gond,h visszafelé utazni az időben sokkal problémásabb. Ehhez kellenének a zárt időszerű görbék. (Görbék, és nem "görbület"-ek, ahogy rosszul van fordítva.) Amiknek az a lényegük,h visszatérnek a saját múltjukba, pontosabban ciklikusan/periodikusan telik ezek mentén haladva az idő.
Morgen
2017. január 07. 15:54
Hagyjuk, jó?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!