Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Kiterjesztett valóságban, gépi tanuláson alapuló mesterségesintelligencia-algoritmussal jelentősen csökkenthető az amputált végtagok kiváltotta fantomfájdalom.
Max Ortiz Catalan, a Chalmers Műszaki Egyetem kutatója olyan személyeken igyekszik segíteni, akiknek amputálták valamelyik végtagját. Fantomfájdalmaikat akarja megszüntetni, de legalábbis enyhíteni.
Az általa kifejlesztett új módszer a gépi tanuláson és a kiterjesztett valóságon alapul. Bőrre helyezett elektródák "veszik" az izmok jelzéseit, amelyeket mesterségesintelligencia-algoritmusok alakítanák át valósidejű mozdulatokká a virtuális karon.
A páciens látja magát egy képernyőn. Egészen pontosan a virtuális kart látja, amelyet ugyanúgy irányíthat, mint a biológiai végtagot. Több mint egy tucat személyt teszteltek, és a fantomfájdalmak mintegy 50 százalékkal csökkentek.
A virtuális megjelenítéssel az agynak a karok mozgását irányító, a műtét után kevésbé aktív részei ismét aktiválódnak, és talán ezért csökkent a fantomfájdalom.
Ortiz Catalan azért is tartja bíztatónak az eredményeket, mert a páciensek korábban négy gyógymódot is megpróbáltak, és egyik sem vált be. Ráadásul a fájdalom tovább csökkenthető.