Kínok között pusztult el az első szovjet űrhajós, mégis azt hazudták, boldogan csóválja a farkát a világűrben
Így épült fel a Lajka-mítosz, bélyeggel, csokival és balladával.
A tervek szerint 2025-ben a Marsra induló űrhajó elvileg a vörös bolygón túlra is szállíthat utasokat. Kérdés, hogy hova.
Elon Musk, a Space X alapítója számára nem elég, hogy olyan messzire küldjön embereket a világűrbe, mint előtte senki. A dél-afrikai vizionárius pénteken írta a Twitteren, hogy a növekvő távolság miatt Bolygóközi szállítórendszerre (ITS) nevezik át a Marskolónia-szállítót (MCT).
Egyes űrvállalatok a Holdat vették célba, a Vörös Bolygón bázisállomás alapítását tervező Space X és a Mars One viszont egy (óriási) lépéssel továbbmegy. Musk reméli, hogy a 2025-ben embereket szállító ITS előtt, 2018-tól kétévente fellövik az ember nélküli Dragon űrhajót.
Magáról az űrhajóról a Space X egyelőre hallgat. Az érdeklődők viszont arra számítanak, hogy a jövőheti Nemzetközi Űrhajózási Konferencián (IAC) Musk többet elárul róla.
A járművet emberek Marsra szállítására tervezik, hogy a bolygót élhető otthonná alakítsák át. Pletykák szerint metánmeghajtású lesz, ami a Mars talaj alatti jegéből és az atmoszféra széndioxidjából gyártható.
„A Földről vagy kirajzunk más bolygókra, vagy a kihalást kockáztatjuk. A kihalás elkerülhetetlen, és egyre többet teszünk is érte” – nyilatkozta Musk egy 2013-as konferencián.
A Föld mellett a Mars messze a naprendszer leglakhatóbb bolygója. Egyelőre még nem tudni, hogy a bolygóközi szállítórendszer hova máshova utazhat még. Mindenesetre figyelemmel kísérjük Musk jövőheti előadását.