Egyenesen a kórházból érkeztek új információk az olasz játékosról, aki vasárnap összeesett a pályán
Lekapcsolták a lélegeztetőgépről Edoardo Bovét.
Az elterjedt véleménnyel ellentétben az agy emlékezik, hogyan irányítson rég elvesztett végtagokat. A felfedezés komoly hatással lehet jövőbeli művégtagok fejlesztésére.
Oxfordi kutatók kimutatták: kezüket évtizedekkel korábban elveszített személyek agyában is megmarad a kéz reprezentációja. A kutatási eredmények komoly hatással lehetnek a művégtagok jövőjére.
Tudósok évtizedek óta gyanítják, hogy az agy nem használt részei végül elfelejtik, hogyan tegyenek dolgokat, amiket korábban tettek. Az oxfordi kutatás viszont azt sugallja, hogy tévedés a több évtizedes gyanú.
A legtöbb klinikai szkennernél kétszer erősebb mágneses mezejű, nagyon hatékony 7 Tesla MRI-szkennerrel vizsgáltak kezüket több mint negyedszázada elvesztett, de fantomérzéseket még mindig átélő két önkéntest. A teszten további tizenegy személy vett részt, mindegyik ép és egészséges végtagokkal.
Ujjaik egyesével történő mozgatására kérték őket. Az MRI-gépben végzett vizsgálat eredményéből kiderült, hogy az elsődleges szomatoszenzoros agykéreg (kortex) mindkét csoportnál hasonlóan aktiválódik, ugyanazok a minták mutathatók ki. A hiányzó kar ujjainak mozgatására tett kísérlet során a kéz és az ujjak agyi reprezentációik aktiválódtak. Az aktiválódás mértéke viszont más, a kéz nélküli személyeknél gyengébb volt.
A jövő agy-gép interfészei remélhetőleg kihasználják az emlékezetet, és a felhasználók teljesen intuitív módon kezelik majd új művégtagjukat.