Amíg mi dolgozunk, a robotunk kitereget – ma még sci-fi, de valósággá válhat
Ma úgy néz ki, inkább az unalmas és veszélyes munkáktól szabadítanak meg minket – akár néhány éven belül az otthonunkban is.
Izraeli kutatók földön sikló, vízben úszó, falon mászó kígyórobotot fejlesztettek orvosi alkalmazásokra.
A negevi Ben Gurion Egyetem Biológiailag Inspirált és Orvosi Robotikai Laboratóriuma, David Zarrouk vezetésével kifejezetten egyedi darabokat tervez és fejleszt. Csúszómászóikat keresési/mentési, mezőgazdasági és orvosi alkalmazásokra szánják.
A könnyebb irányítást és működtetést az aktuátorok számának minimumra csökkentésével próbálják elérni. A gépek és az általában csúszós, nem egyenletes környezet közötti interakciót is behatóan tanulmányozzák. Hagyományos összeszerelő-technikák mellett lézervágást és 3D nyomtatást alkalmaznak.
Legújabb robotjuk csúszik-siklik a földön, úszik a vízben, mászik a falon. Fajtájából az első, amely egyetlen motorral hullámmozgást kivitelez. Fejlesztőit az élővilág rettegett állatai, a kígyók inspirálták. Nyomtatott rugalmas gerince tökéletes az optimális laboratóriumi körülményektől eltérő „szabálytalan”, például füves vagy kavicsos terepek bejárására.
A tollméretű robotnak vannak kerekei is, amelyeket irányításra, és nem előre/hátramozgásra használ. Azért tervezték ilyen kicsire, mert a jövőben orvosi célokat hivatott megvalósítani: gyógyszereket visz majd a bélbe, sőt, gyógyíthat is.