Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Okosabb gépek és programok jelentős mértékben javíthatják a fogyatékkal élő, például vak felhasználók közösségihálózati-élményét.
A Facebook mesterségesintelligencia-megoldásokkal próbál javítani a fogyatékkal élők közösségihálózati-élményén. Gyengén látókra és vakokra gondolva, áprilisban egy automatizált „feliratozót” indítanak el. Az alkalmazás egyszerűen „leírja”, hogy mi látható a fényképen.
Ha az adott személy valamelyik barátja feltölt egy fotót, az app például a következőt mondja: „a kép tartalma: két férfi, egy csecsemő, mosoly, külső.” A tervek szerint később sokkal részletesebb lesz a képek és a videók automatizált leírása.
„Első csecsemőlépéseink ezek. Az ötlet, hogy mindenki részt vegyen a beszélgetésben” – magyarázza a Facebook hozzáféréssel foglalkozó csoportjához tartozó Matt King szoftvermérnök, aki maga is vak, és tavaly nyár óta dolgozik a cégnél.
A Facebook „empátia laborja” a közösségi hálót billentyűparancsokkal, Braille-írással és hanggal böngésző eszközök gyűjteménye. Az eszközöket a központ egyik forgalmas részén helyezték el, hogy a mérnököket folyamatosan emlékeztessék: minden termékbe széleskörű hozzáférési megoldásokat integráljanak.
King szerint a mesterséges intelligencia fejlődésével jelentős mértékben bővülnek a fogyatékkal élők lehetőségei.
„Ezt a problémát, a gépek meg tudják majd oldani, ha okosabbak lesznek” – vonta le a következtetést King.