A Schloss Johannisberg Németország egyik leghíresebb borászata, a késői szüret 1775-ös feltalálását is hozzájuk köti a legenda. Három édesbort mutattak nekünk a VDP mainzi nagykóstolóján, köztük egy teljesen friss, még hordóminta fázisban leledző trockenbeerenauslesét.
2016. április 30. 12:07
p
0
0
6
Mentés
Múlt hétvégén rendezte meg a terroirszemléletet fontosnak tartó német csúcsborászatokat tömörítő VDP a szokásos mainzi nagykóstolóját, amin a Mandiner.bor természetesen idén is ott volt. (Cikkünket 2015 tapasztalatairól itt, a 2014-es kóstolóról itt találja.)
A Schloss Johannisberg Németország egyik legrégebbi és leghíresebb borászata, a Rheingau szívében, a borászati iskolájáról ismert Geisenheimtől északkeletre található, a kastélyról elnevezett, 35 hektáron elnyúló Schloss Johannisberg-dűlő fölött. A birtok borai csak és kizárólag ennek a dűlőnek az alapanyagából készülnek. A borászat korábban a Metternich-család birtoka volt, ma az Oetker-konszernhez tartozó Henkell&Co-csoporté.
A pincészetnek a Schloss Johannisberg-dűlőn kívüli, szintén rheingaui szőlőterületeiről készült, szintén hasonlóan jó borok Mumm néven kerülnek forgalomba. A Mummok között felbukkan pinot blanc és pinot noir is, a Schloss-borok csak rieslingből készülnek.
A címke minden bornál gyakorlatilag azonos, csupán a kapszula színe és felirata tér el: a sárgakapszulás bor a legkönnyedebb, leggyümölcsösebb száraz iskolázású riesling, az ezüstkapszulás a Nagy Komoly Szárazbor, a zöldkapszulás a kései szüret, amit egy legenda a birtokhoz köt, a rózsaszínnel és arannyal bevont tételek pedig komoly édesborok. Egy ilyen édesbor-trilógiát kóstoltunk a pincészet standján.
Bár a csak a szakmának szóló mainzi nagykóstolóra a legtöbb pincészet leginkább azokat a borokat viszi, amelyektől nagy kereskedelmi sikert remél – a száraz alaprieslingeket és pár komolyabb, dűlőszelektált GG-tételt, édeseket alig találtunk –, a Schloss Johannisberg gyakorlatilag minden borát elhozta, amit a pincében és a raktárban talált.
2015-öt a pincészet képviselője grandiózus évjáratnak nevezte, és rögtön töltött is egy remek arányokat felvonultató 2015-ös Rosalack Auslesét. 120 gramm/liter a maradékcukra, de a rheingaui savak és azok összetétele miatt egyáltalán nem érezni édesnek a bor. A 2011-es Rosa-Goldlack Beerenauslese 194 gramm/liternyi cukrot tud, hosszan tartó, aszalt gyümölcsökben megnyilvánuló érettebb karaktert mutat.
A pontot az i-re, a gyémántot a koronára, a pincészet teljesen friss, 2015-ös, természetesen még csak hordóminta fázisban lévő Goldlack Trockenbeerenauslese bora tette fel. 280 gramm/literes cukortartalmával a legjobb tokaji borászatok aszúival versenyzik, ám egészen más a stílusa, mások a gyümölcsei, más a savszerkezete: ez fiatalabb, jó értelemben véve teásabb, trópusibb, de a cukortartalom miatt mégis hasonlít a tokajikra. A bor 630 euróba kerül majd, 0,75 literes palackban hozzák forgalomba. 2011-es évjárata 600 euró volt, és már el is fogyott.
A német Katasztrófavédelmi Hivatal (BBK) alelnöke, René Funk szerint minden német háztartásnak fel kell készülnie az elhúzódó áramkimaradásokra és más vészhelyzetekre.
Szombaton reggel, a Duna Arénában véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó pályafutása.
p
2
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 6 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemaztmondták Feri!
2016. május 01. 10:51
200.000.-Ft.
Ezért kb. 100 üveg igen jóféle szekszárdi borhoz juthatunk.
El ne mondjátok azoknak a hülyéknek, akik 630 eurós bort iszogatnak! Nekik jó az! :-)
Csak mert egymilliárd forintért árulom a szar kilóját attól az még szar marad.
Gy. k.
Csak mert valamit drágán adnak attól az még nem lesz semmivel sem jobb.
Van valami, ami azt sugallja, hogy az ilyetén bemutatások nem minden solventio nélkül látnak napvilágot. Nos nem akarok bele kontárkodni a borászok munkájába, de egy dolog idegesít, a Buda elfoglalása utáni években a rajnai illetőségű méltóságok vittek vesszőket és nevezték el hasonló tulajdonságokkal rendelkező rajnai
bort rizlingnek. Ez a kis hazugság
még a Tokaji Borvidék elszlovákosításán is túltesz. Hívjanak meg egy borhoz értő(nem olyan borszerető, mint én, mondjuk)
történészt aki ezzel a korszakkal-a
Felvilágosulás korával oglalkozik- és kigyullad a kis lámpás!!!!STOP-Veszélyben a MÁRKA!