Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Virginiai kutatók gépitanulás-alapú rendszere előrejelzi, hogy melyik bíró milyen kérdésben mit fog mondani.
A Virginia Műszaki Intézet és a Virginia Egyetem (Virginia Tech) egyik központja gépi tanulással próbálja modellezni az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságát.
A kutatók adatvezérelt keretrendszert dolgoztak ki, amellyel bíróságok jogi preferenciáira és szavazási szokásaira lehet következtetni. A rendszer még a bíróságok megnyilvánulásaival kapcsolatos kérdéseket is megválaszolja.
A „Legfelsőbb Bíróság Ideális Pont Bányász” – ez a neve – különféle szövegekből gyűjti össze a véleményekkel kapcsolatos információkat, amellyel meglévő kutatások minőségét javítja fel.
A modell feltételezi, hogy minden ügy olyan vitapontokat és témaköröket vet fel, amelyekben eltér a bírák véleménye. A szövegeket tanulmányozva számolja össze a vitapontokkal kapcsolatos és a döntésnél tényezőnek számító szavak előfordulását. Ezt követően a releváns szavak eloszlását figyelembe véve állapítja meg mindegyik vitapont relatív fontosságát, majd a bírák egy-egy témával kapcsolatos érzelmének erejét vizsgálja. Különféle véleményeket elemez hozzá.
A modell a bíróság ingadozó bíráit is képes azonosítani. Változatos témákban tanulmányozza egy-egy bíró viszonyát az „ideális ponthoz”: mennyire és milyen mértékben tér el attól, mennyire nagyok és változatosak a kilengések?
A Virginia Tech kutatói szerint a modell egyedi esetek döntési eljárásait ugyanolyan jól le tudja írni, mint ahogy egyes bírák döntéseit is képes előrejelezni. Számszerűsítve mindez annyit jelent, hogy a rendszer 79,46 százalékos pontossággal dolgozik.