Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Ray Kurzweil irányításával a szöveg- és más környezetek alapján a beszélt és írott nyelvet értő és értelmező rendszeren dolgozik a Google.
A Google Ray Kurzweil által vezetett természetes nyelvek gépi megértésével foglalkozó csoportja a feladatot emberi szinten abszolváló rendszert fejleszt. Rendeltetése a beszélt és írott nyelv megértése, értelmezése.
A szöveg- és egyéb környezet kulcsfontosságú a sikerhez. Vegyük példaként a „nagyszerű, jégkrémet kérek ebédre” mondatot. Teljesen mást jelent, ha hatéves gyerek, vagy ha a szülő mondja. Ha ismerjük a beszélő vagy író tulajdonságait, szűkül a mondat lehetséges jelentéseinek köre.
Hasonló eset áll fenn, ha egy mély idegháló (deep neural network, DNN) figyelembe veszi az adott szerző stílusát és „személyiségét.” Ezek alapján a véletlenszerű találgatásnál nagyobb pontossággal előre tudja jelezni a könyv következő mondatát.
Az elképzelést a Gutenberg Projekt – közösségi közreműködéssel szerveződő, művek digitális megőrzését célzó gyűjtemény – különféle szerzőktől származó ezer szövegén tesztelték.
„A rendszerünk által származtatott információ feltételezhetően jellemző a szerző szóválasztására, gondolkodására és stílusára. Szerző vektornak hívjuk” – írják a kutatók.
A rendszer nagyjából így jár el: „azt mondták nekem, hogy ez a szöveg Shakespeare-é, aki általában így ír, amit figyelembe veszek, amikor kiszámítom, hogy valószínűleg mi lesz a következő mondat.”
Lehet, hogy egyszer még Philip K. Dick befejezetlen műveit is befejezi?