Kivételes utazást ígértek – ám ez a pénzhiány miatt csupán félig-meddig teljesült
Presser Gábor, Csík János, Pál István Szalonna, Kiss Tibi és Дeva kereste a választ.
A magyar népzene és a táncházak támogatására indította útjára a Halmos Béla Programot a Nemzeti Kulturális Alap – jelentette be a Kultúra.hu szerint Balog Zoltán miniszter és Doncsev András, az NKA alelnöke. A program induló költségvetése 150 millió forint.
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) új programot indít 2016-ban a népzenei kultúra támogatására. A magyarországi hangszeres népzenei és táncházmozgalom egyik elindítójáról elnevezett Halmos Béla Program tervezett induló keretösszege 150 millió forint. A részletekről december 22-én sajtótájékoztató keretében számoltak be – írja a Kultúra.hu.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a Nemzeti Kulturális Alap elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Fölszállott a páva tehetségkutató és a Cseh Tamás könnyűzenei program sikerein és tapasztalatain felbuzdulva döntöttek úgy, hogy jövőre indítanak egy kifejezetten a népzenei kultúra támogatására hivatott programot. „A magyar népzenei és táncházi mozgalom ikonikus alakjáról” elnevezett Halmos Béla Program célja nemcsak a magyarországi, hanem a Kárpát-medencei népzenei kultúra erősítése is – fogalmazott.
Doncsev András, az Nemzeti Kulturális Alap alelnöke ismertette, hogy a program kidolgozását nem egy külföldi licenc átvétele, hanem a hazai igényeket szem előtt tartó, a korábbi visszajelzéseket is felhasználó, széles körű szakmai egyeztetés előzte meg. Mint megtudtuk, a tervezett induló keret 150 millió forint, de az alap bevételétől függően később ez magasabb összeg is lehet. Doncsev András arról is beszélt, hogy az NKA kiemelten fontosnak tartja a fiatalok tehetséggondozását, ezért a Felszállott a páva mozgalmat idén 50 millió forinttal, a Virtuózok programot ugyanennyivel, míg a Várkert Bazár Virtuózok című interaktív kiállítását 10 millióval támogatták. Az alelnök bízik abban, hogy ez a program is egy nagyobb szabású mozgalommá növi ki magát.
A projekt nyolc alprogramja: a hazai és határon túli táncházak, népzenei és folkklubok támogatása; a népzenei és világzenei szólisták népszerűsítésének, portfólió-kialakításának elősegítése; a nemzetközi jelenlét erősítése; a vidéki és határon túli népzenei és világzenei koncertek, turnék megvalósítása; Kárpát-medencei zenei fesztiválok és kulturális rendezvények népzenei és világzenei programjának támogatása; a tematikus médiaműhelyek támogatása; a néptáncegyüttesek produkciói népzenei kíséretének támogatása; a népdaloktatás fejlesztése, oktatási anyagok megvalósítása.