Sorsdöntés – minden, amit az amerikai elnökválasztásról tudni érdemes! (Videó)
Itt a Mandiner kisfilmje! Szakértők és elemzők a kampányfinisről, Donald Trump és Kamala Harris küzdelméről és a voksolás tétjéről.
2016 novembere ugyan messze még, de az amerikai elnökválasztással szokás szerint máris rengeteg médium foglalkozik. Technikai feltételeivel kevésbé, pedig a szavazógépek komoly frissítésekre, modernizálásra szorulnak.
A legtöbb állam minimum tízéves elektronikus érintőképernyős és optikai szkennelős, míg Florida, Kentucky, Massachusetts, New Hampshire, Texas és Virginia legalább 15 éves gépeket használ. Ezeket a szerkezeteket a betárcsázós internet korában vezették be, technológiájuk kb. ma is azon a szinten van.
Ezer sebből véreznek: az érintőképernyő nem mindig működik, a modemek kihagynak, meghibásodnak a memóriakártyák. És az internetbiztonságról még nem is beszéltünk!
Virginia állam a 2014-es választásokon vonta meg az engedélyt gépektől (AVS WinVote), amelyek már attól megbolondultak, hogy a közelükben egy önkéntes iPhone-ra próbált letölteni zenét. Végül az 1950 után „nyugalmazott” papír szavazócédulát kellett használniuk.
A Virginiai Információtechnológiai Ügynökség (VITA) folyamatos összeomlásokról, könnyen kitalálható és változatlan titkosítási kulcsokról, 2004 óta elmaradt frissítésekről és javításokról számolt be amellett, hogy a gépek őrzése sem felelt meg a biztonsági követelményeknek.
A VITA beszámolója óta több cég újított fel rendszereket, és a biztonsági problémákat is igyekezett orvosolni. A Blockchain Technologies a mostani gépeket úgynevezett blokklánc (block chain) megoldást használó megbízhatóbb, nyílt forrású rendszerekkel igyekszik helyettesíteni. A Microsoft egyes választásokon tableteteket és a számítási felhőt használja. Egy Microsoft Azure-alapú mobil-kompatibilis rendszert például az iowai kaukusz éjszakáján tesztelnek majd.