Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Sok stratégiai játékkal, például a sakkal vagy a dámával ellentétben az ősi goban még nem győzedelmeskedett mesterségesintelligencia-program. A Google és Facebook ezen a területen is változást ígér.
A kicsit a sakkra emlékeztető go kínai eredetű, körülbelül négyezer éves táblás játék. Ketten játsszák, viszonylag egyszerű szabályrendszere ellenére rendkívül gazdag a stratégiai lehetőségekben.
Sakkra, dámára és különféle videojátékokra kitalált programok akár a világbajnokot is megverhetik. A 19×19 mezős táblán játszott go azonban teljesen más, sokkal nagyobb kihívást jelent a mesterségesintelligencia-fejlesztőknek. Minden egyes lépésnél túl sok a választási lehetőség, a mai számítógépek nem elég gyorsak az összes lehetőség és kimenet elemzéséhez, és így az optimális lépésre sem jönnek rá.
Legtöbbjük az úgynevezett Monte Carlo keresési/optimalizálási módszerrel próbálkozik, de a metódus eddig nem vezetett sikerre. Most viszont a Google és a Facebook is beszállt a játszmába.
Mindkét mamutcég új megközelítésen dolgozik, amellyel reményeik szerint az MI diadalmaskodhat a goban is. A képfelismerésre és kategorizálásra, fordításra, hangutasítások feldolgozására használt gépi tanulásból indulnak ki. A rendszer profi go-játékosokat próbál utánozni. A vizuális és egyben ösztönös megközelítés sikere a gépi tanulás legígéretesebb területén, az úgynevezett mélytanulásban (deep learning) előszeretettel használt mintafelismeréstől függ.
A Facebook nemrég jelentette be, hogy a mélytanulást a Monte Carlo kereséssel kombinálva, próbálja „felnevelni” a gonyertes MI-t. A Google részéről egyelőre annyi hangzott el, hogy hamarosan ők is bejelentést tesznek.