Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Az élővilág nagyon sok robotikust megihletett. Legutóbb izraeli kutatók fejlesztettek mentési és felderítési munkáknál hasznos gépsáskát.
A Tel-Aviv Egyetem és az Ort Braude Kollégium 12 centinél alig nagyobb, 23 grammnyi sáskarobotja 3,5 méter magasra, de oldalt is 1,5 méterre ugrik. A jövőben nehéz, például sziklás terepeken, keresési-mentési, illetve felderítési műveleteknél számítanak rá.
Teste ABS műanyagból készült 3D nyomtatással. Kicsi elemmel működik, a rajta lévő mikrokontroller jóvoltából távirányítható. Lábai merev szénrudakból, torziós rugója acélhuzalból készült.
A sáska ugrása három lépésből áll. Az előkészítésnél meghajlítja a lábát, majd az ízületeknél elzáródik, végül a felső láb hajlítóizma feloldja a zárat, ami gyors energiakibocsátást eredményez. Ez a folyamat váltja ki a lábak tempós rugómozgását, és juttatja a sáskát a levegőbe.
A robot a sáskához hasonlóan a tárolt mechanikus energiát használja a lábizmok tevékenységének növeléséhez. Azért képes ugrani, mert a torziós rugó szintén tud energiát tárolni.
A kutatók az ugrás távolságát és a légbeli stabilitást növelő, a talajra érkezés hatását csökkentő, különféle ugrások kivitelezését támogató megoldásokon dolgoznak. A lehetséges alkalmazások köre is bővülne velük.