Túlnépesedésről szóló SF-klasszikust adott ki a Galaktika

2015. november 07. 08:25

Megjelent a Galaktikánál John Brunner Hugo- és Brit SF-díjas, 1968-ban kiadott regénye, a Zanzibár. A 2010-es évek túlnépesedett, társadalmi feszültségekkel teli világában két New York-i fiatalember keresi a helyét, aztán történelemformáló eseményekbe keverednek bele.

2015. november 07. 08:25

Túlnépesedésről szóló klasszikus regényt adott ki a Galaktika: John Brunner 1968-ban megjelent, Zanzibár című regénye annak idején a Hugo- és a Brit SF-díjat is begyűjtötte. Itt bele lehet olvasni a regénybe, amiről ezt írja róla a kiadó:

A 20. század elején a statisztikusok azt mondták, a Föld akkori teljes népessége elférne a Wight-szigeten. 1968-ban már csak egy duplaakkora szárazulaton fért volna el mindenki, mondjuk Man szigetén. Mai, több mint 7 milliárd főt számláló emberiségünknek Zanzibár teljes területére lenne szüksége, és még akkor is vizes lenne néhányunk lába.

A 2010-es évek túlnépesedett, társadalmi feszültségekkel teli világában két New York-i fiatalember keresi a helyét. Akaratukon kívül keverednek bele történelemformáló eseményekbe, melyek a bolygó elmaradottabb területeiről kiindulva alapjaiban fogják megrengetni a nemzetközi gazdaság és politika felépítményét, kihatva a Föld minden lakójának életére. És hogy a dolgok tovább bonyolódjanak, az egyik nagyvállalat megalkot egy öntudattal bíró szuperszámítógépet…

John Brunner Hugo- és Brit SF-díjas, monumentális regénye hol kémtörténetre emlékeztet, hol John Dos Passos társadalmi panorámáit idézi, megelőlegezve William Gibson Neurománcát és még tucatnyi, később íródott SF-művet. Jóslatai a megjelenése óta eltelt évtizedek alatt bámulatos számban váltak valóra, az elharapózó iskolai erőszaktól és terrorakcióktól kezdve, Kína szuperhatalommá válásán és az európai országok unióba tömörülésén keresztül, egészen a biotechnológia előretöréséig és az egyneműek kapcsolatának széles körű elfogadásáig. Nem véletlenül válogatták be minden idők 100 legjobb SF-regénye közé.

Ez pedig a borító:

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Letya
2015. november 28. 18:57
A fenti számításod helyes, azonban Zanzibárról van szó, ami 1651 km2, azaz (2013-as adat szerint) 7,125 milliárd emberrel számolva 4,31 emberre jut 1m2, azaz ha csak 4 ember fér el 1m2-en, akkor egy részük valóban a tengerben kénytelen állni Zanzibár szárazföldje helyett. Valamint számoljunk azzal is, hogy egy ember oxigénszükségletének előállításához átlagosan 3 fa szükséges. És hol vannak még az egyéb légszennyezők, valamint az élelem előállítására szükséges területek?
pollip
2015. november 08. 02:14
Persze, mert a hatalmukhoz ragaszkodnak húsz körömmel.
toyoda
2015. november 08. 02:14
Ááá az izé' túl ciki a fősodornak.
pollip
2015. november 08. 02:14
Nocsak. Bogár László is erről beszélt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!