Botanika és fogyasztói elektronika között viszonylag kevés az átfedés, nem szoktunk egyikről a másikra asszociálni? De vezetheti-e az áramot egy rózsa?
2015. november 26. 12:00
p
0
0
0
Mentés
Svéd tudósok komoly lépést tettek növényeket és infokommunikációs technológiát egyesítő rendszerek fejlesztése felé. A Linkoping Egyetemen folyó kutatások során közönséges rózsából építettek működő áramkört: a virág erezetébe az elektromosságot vezető polimert tettek.
A kutatást vezető Magnus Berggren elmondta, hogy ez az első lépés, a növényekkel interakciót folytató eszközeik növekedésüket fogják figyelni, és talán módosítanak is rajtuk.
Mindenek előtt meg kellett találniuk az erre alkalmas anyagot (a kimondhatatlan nevű poly 3,4 etiléndioxi-tiofént, PEDOT). A gyökereket és a leveleket a polimer oldatába helyezték, majd napokkal később kivették belőle. Meglocsolták vele a rózsát, és azt tapasztalták, hogy a virág erezete magába szívta a zselésedő polimert. Elkészült az első botanikus áramkör.
Számos területen megmutatta már a mesterséges intelligencia, hogy mire képes; ugyanakkor azt is, hogy melyek azok a hiányosságai, ahol még javításra szorul. Hol tart ma a mesterséges intelligencia?
Nem csak a fogyasztást és a terjesztést, hanem a drogok népszerűsítését is tiltja a kormánypártok által benyújtott Alaptörvény-módosítás. Szakvélemény.
Az élet változás. Lapunk is változik: ez az utolsó cikk e rovatban (amelynek szerzőivel továbbra is találkozhatnak majd nálunk). A világ is változik. Jön például a mesterséges intelligencia. Rovatzárásként őt (a ChatGPT-t) kérdeztük meg arról, mit mond utolsó figyelmeztetésként, miket mond végső jó tanácsként olvasóinknak. És imigyen szólt a gép.