„Afrika a jövő kontinense” – átadták a Womex díjait a Müpában

2015. október 25. 19:11

Az életműdíjat Cheikh Lo szenegáli zenész, a szakmai kiválósági díjat az iráni Ramin Sadighi, a kiadói díjat a német Glitterbeat vehette át a budapesti világzenei expo, a Womex vasárnapi ünnepi ceremóniáján, az esemény zárónapján a Müpában.

2015. október 25. 19:11

A budapesti Womex, a közép-kelet-európai térség első világzenei expója a sokszínűség jegyében zajlott, a koncertek többsége telt házzal ment, köszönet a szervező Hangvetőnek a remek munkáért – mondta Frank Klaffs, a Womex tulajdonosaként működő Piranha Arts ügyvezető igazgatója a rendezvényen. Kiemelte, hogy a Womexen, amely egyszerre fesztivál, szakmai vásár és konferencia, jelen voltak India, Kuba, Dél-Korea, Kína és Japán képviselői is. A Womex-díjat, az ősi anyaistenséget ábrázoló szobrocskát életművéért Cheikh Lo szenegáli zenész kapta, aki zenekarával este koncertet ad a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. „Afrika a jövő kontinense” - mondta a díjátadón a 60 éves művész, aki köszönetet mondott eddigi kiadóinak, producereinek, köztük Youssou N'Dournak. Az elismerést szüleinek, családjának, Szenegálnak és egész Afrikának ajánlotta.

 
„Egész Afrikáért énekelek, az identitásom abból a kultúrából táplálkozik, amely a kontinens közösségét és a népek egységét jelenti” – mondta Cheikh Lo az MTI-nek korábban adott interjúban. Az énekes, ütőhangszeres, gitáros egyszerre sajátosan szenegáli és nemzetközi, stílusa a hazájában népszerű mbalax műfajban gyökerezik, de izgalmas kitérőket tesz a latin-amerikai, a Karib-szigeteki és az észak-amerikai zene világába. Cheikh Lo eddig öt önálló stúdióalbumot készített, legfrissebb munkája az idén megjelent Balbalou, amely vezeti a World Music Charts Europe legfrissebb rádiós listáját. A szenegáli zenész a Womex-életműdíjat (ezt kapta meg 2008-ban a Muzsikás együttes is) a zenei teljesítmény mellett társadalmi és emberi nagyságával, példamutatásával, az elesettek melletti kiállásával is kiérdemelte. A szakmai kiválóság kategóriában Irán zenei világának egyik legnagyobb hatású képviselője, Ramin Sadighi, a Hermes Records alapítója vehette át a díjat. Sadighi teremtette meg az egyik első törvényes lehetőséget az irániaknak, hogy hozzáférjenek a nyugati zenéhez és a Hermes kiadón keresztül az iráni zenét is megmutatta a világnak. A Hermes kiadványait számos díjjal ismerték el, kaptak jelölést a legjobb világzenei album Grammy-díjára 2006-ban, ez volt a Djivan Gasparyan és Hossein Alizadeh együttműködéséből született lemez, az Endless Vision.
 
A világzenei kiadók között - a tavalyi sikert megismételve - ismét a német Glitterbeat bizonyult a legjobbnak, a Fonó Budai Zeneház ezen a listán az előkelő 13. helyen végzett. Az WMCE-n, a világzene európai listáján az elmúlt évben négyszáz lemezkiadó művészei szerepeltek 25 ország 45 rádióadóján. A magát punk rock attitűddel jellemző Glitterbeat előadói közül Bassekou Kouyate és Ngoni Ba, Samba Touré és Fofoulah anyagai emelkedtek ki. A díjátadón a Glitterbeat egyik tulajdonosa, Chris Eckman szóba hozta a menekültválság ügyét és megemlítette, hogy kiadójuk művészei közül ketten is menekülttáborban éltek korábban. Peter Weber, a másik tulajdonos egy „Refugees welcome” (Üdvözöljük a menekülteket) feliratú pólót mutatott fel a színpadon. Weber köszönetet mondott a Womexnek, amiért a zene nem ismer határokat. A díjátadón bemutatkozott a jövő évi Santiago de Compostela-i Womexet szervező Nordesia Productions is.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!