Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
33 milliárd forinttal támogatja a kormány Tokaj-Hegyalja fejlesztését, a beígért százmilliárd első ütemeként. Főként a helyi vállalkozásokat támogatnák, de lesz pénz életpályamodellre, tőkehiányos borászatok földhöz juttatására és a dűlőutak korszerűsítésére is.
Kiemelt fejlesztési térséggé nyilvánította a tokaji borvidéket a kormány. Ezzel a döntéssel a kormány a Bor-Vidék Tokaj Hegyalja Nemzeti Program gyakorlati végrehajtását támogatja, amelynek megvalósítására a kabinet mintegy 33 milliárd forintot szán.
Ahogy arról a Mandiner.bor is beszámolt, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egy hete jelentette be, hogy a kormány 2014 és 2020 között körülbelül 100 milliárd forintot szán Tokaj-Hegyalja fejlesztésére. Ez tehát az első ütem.
Tombor András, az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház felügyelőbizottságának elnöke szerint a döntés azt jelenti, hogy az állami források elosztásánál a Tokaj-Hegyaljáról beérkező pályázatokat súlyozottan veszik majd figyelembe. A program egyszerre járul majd hozzá a vállalkozási környezet javításához, a foglalkoztatási lehetőségek bővüléséhez, a munkaképes korú lakosság elvándorlásának megállításához, valamint a tokaji bor régi hírnevének helyreállításához.
Életpályaprogram indul a borvidéken
Tombor András elmondta, hogy a hosszú távú programok közül az egyik legfontosabb a tokaji életpályaprogram elindítása. Ennek célja a térség borásztársadalmának a megtartása, a magasan szakképzett minőségi munkaerő kiáramlásának a megállítása, a negatív demográfiai folyamatok (elöregedés, elvándorlás) megfordítása.
Ugyanakkor a tokaji modellhez kapcsolódóan, egy a borrégióra specializált közmunkaprogram keretében, 500 alacsony végzettségű, vagy piacképes szaktudással nem rendelkező, hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli személyt is bekapcsolnának a szőlészeti tevékenységbe és átképzésükről is gondoskodnak. A program részként felállítják a Tokaji Állami Földalapot is, amely a minőségi szőlőtermesztésre hajlandó, de tőkehiánnyal küszködő gazdálkodókat jó minőségű szőlőparcellákhoz juttathatja.
Rendbe teszik a dűlőutakat
Tombor András azt is elmondta, hogy a nevesített beruházási célok között számos, a turizmus és az infrastruktúra fejlesztését célzó, illetve energetikai projektet is előirányoztak, így a program céljai közé tartozik a borvidéken átmenő nehéz tehergépjármű-forgalom korlátozása, a borvidéki dűlőúthálózat átfogó korszerűsítése és a tokaji borvidéket behálózó kerékpárút-hálózat építésének megkezdése is.
Lázár János így ígérte meg a támogatást a Zemplén TV felvételén:
Képünkön a tállyai Sas-alja dűlőt látni. Ott is van még mit helyrehozni.