Az eddig enyhe tél okozott-e bármilyen nehézséget a szőlőben? Hatással lehet ez az évjáratra, vagy csak könnyebb volt az első metszés miatta?
Az nem szokatlan, hogy egyszer elcsúsztam a szőlőben és sáros lettem. Ami viszont szokatlanabb és ilyen még nem volt, hogy a rózsák kihajtottak Tokajban. Azt, hogy tartósan 10 Celsius-fok körül van a hőmérséklet, és este se esik nagyon alá, a növény úgy érzékeli, mintha tavasz lenne. Ez ebben az esetben nem jó, mert jön még a tél is.
A meleg miatt megduzzadhatnak a rügyek, és nagyobb eséllyel lesz fagyási kár a szőlőben -15, -20 Celsius-fok esetén. Ez semmi esetre sem jó, de ezzel nem tudunk mit csinálni. Nem biztos, hogy a metszésnek most jó hatása lesz a növényre, ha jön a hideg időjárás. Így a jelenlegi egy visszás és izgalmas helyzet, ilyennel még nem találkoztam, majd le fogom szűrni a konzekvenciákat, hogy ez mit eredményez.
Mi az, amiért szeret, és mi az, amiért nem szeret a furminttal dolgozni? Van-e esetleg olyan pozitív, vagy negatív tulajdonsága, amit külön kiemelne?
A furmint Tokaj-Hegyalján a fő fajta, ezért ha csak a múlthoz ragaszkodunk, már akkor is ezzel kell dolgoznunk. A furmint egy nagyon szerethető, nagyon hálás és kreatív fajta. Én leginkább a kreativitása miatt szeretek vele dolgozni. Ugyanazt a dolgot nagyon-nagyon sok oldalról lehet megközelíteni vele, nagyon sokféle végeredménnyel.
Ez sok szabadsági fokot ad, emiatt a kreativitást, a borász személyiségét nagyon jól bele lehet helyezni ebbe a rendszerbe, ahogy a termőhelyet is. A bornál a termőhely a legfontosabb, aztán a szőlőfajta, és utána következik csak a készítő. Mint szőlőfajta nagyon nagy lehetőséget és szabadságot ad a furmint és engem ez inspirál. De még nagyon sok tanulnivalónk van a fajtával kapcsolatban.
Mennyivel másabbak a különböző klónok? Milyen különbség van köztük?
Az elmúlt 15 évben addig eljutottunk, hogy néhány pincészetben elindult a klónszelekció. Ebben az esetben kiválasztottak olyan tőkéket, amelyek termése, növekedési erélye izgalomra adhat okot. Ezeket a klónoknak tudatosan több éven keresztül figyelték a fejlődésüket, a fürtöket, viselkedésüket. Néhány termelő már rendelkezik ezen metódus alapján szelektált klónokkal, ez pár száz egyed lehet. Ezekből a tőkékből lehet majd később megfelelő vírusmentes szaporítóanyagot előállítani, ami majd 10-20 év távlatában bor formájában is igazolhatja a mostani elképzeléseket. Ebben Szepsy István rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal, és ez egy nagyon fontos lépés a jövőt és a minőség csiszolását tekintve.