Ezután Wunderlich Alajos 1995-ös cabernet franc-ja következett, aminek a címkéjén a barrique szó is szerepel. Szintén nagyon magas tanninnal rendelkezik, de jobban belesimul a nagy testbe, mint a cabernet sauvigonnál, és az alkohol kicsit megfűt a torokban. Majd a sor legfiatalabb bora jött, Heimannék 2003-as szekszárdi merlot-ja: egy létező, szálazható struktúrával bíró bor. Az első tétel volt a sorban, amelynek a savai nem illantak el. Illatában kávé, csoki, hordósság, lekváros gyümölcsök, ízében gyümölcsök, konyakos meggy, hordósság.
Gere és Weninger berúgták az istálló ajtaját
Gere&Weninger 2000-es cabernet franc válogatása olyan lószaggal indított, hogy kicsit meg is ijedtünk tőle, de pár perc után kiszellőzött, és egy szép meggymagos, kesernyés, édesfűszeres bort kaptunk, aminek még most is voltak savai. Meglepően egyensúlyos tétel volt, és nyugodtan fogyasztható. A vörösöket Tóth István 2000-es Egri Bikavérje zárta. Hűvösebb karakter, meggymaggal, fűszerekkel. Abszolút iható, egyensúlyos tétel.
Villányi félédesek
Meglepő élmény Villányból félédes bort kóstolni, ilyen időset végképp. Polgár Zoltán 1994-es traminije nagyon gyógynövényes, kicsit az ürmösborra hasonlít, mézzel, citromos teával. A bor savait a cukor szépen megtartotta, élvezhető tétel.
Az 1987-es Tramini száraz szamorodnis illattal, dióval indít. Ízében gyógyszeres, szárított virág, húsos. Nehéz tétel, de már nem olyan szép, mint fiatalabb társa.
Az 1986-os Muskotály viszont szépen öregedett meg, Illatában virágok és dió, ízében méz, virág, dió, édesség, amit még kicsit magasabbnak is lehet érezni, mint egy félédes bornak. Van egy kis zöld jegye, de egyensúlyos, fogyasztható tétel.