Okóber 11. és október 20. között rendezik meg a Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivált, mely több mint hetven eseménnyel várja majd az érdeklődőket.
Több mint hetven eseményt rendeznek majd az október 11. és október 20. között létrejövő Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében. Kiemelt esemény nincs, de a rendezvény egyik fő pilléreként tartják számon az Eötvös Péter vezénylésével a Budapest Music Centerben tartott két Ensemble Modern-koncertet.
„Az elmúlt években a kávézókkal és a kultkocsmákkal nyitottak a szervezők, így az is összetalálkozik a fesztiváleseményekkel, aki még nem rajongója a kortárs művészetnek. Nekem csak jó emlékeim vannak a korábbi Budapesti Őszi Fesztiválokról és a Café Budapestről. Most még kevésbé létrehozójaként, inkább fogyasztójaként veszek részt a sorozatban” – fogalmazott Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője az MTI-nek, utalva elődje, Vitézy Zsófia előkészítő munkájára.
„A régió muzsikusai egyszerre beszélik a zene univerzális és sajátosan egyedi karakterű nyelvét. Az innen elszármazó kiváló zenészek nagy száma legalább annyira feltűnő, mint az a szerep, amelyet az európai zene megújításában játszottak. Eötvös Péter és a világhírű Ensemble Modern arra keresi a választ, miként él ma e hagyomány a fiatal zeneszerző-generáció képviselőinél” – fejtette ki Bán Teodóra.
Az ügyvezető a fesztivál fontos elemei közé sorolta a Lépésváltás című tárlatot, az 1945 utáni magyar művészet újrarendezett állandó kiállítását a Magyar Nemzeti Galériában. Az 1945 utáni korszak magyar művészetét az 1975-ben létrehozott Jelenkori Gyűjtemény mintegy 11 ezer műtárgya képviseli. Bán Teodóra hangsúlyozta, hogy a kollekció az újrarendezés után három fő szempont szerint mutatják be az elmúlt hetven év művészetét: a különféle együtt élő irányzatok, a korszakformáló kiállítások és a nemzetközi tendenciákkal való kapcsolódások rendszerében.
A Trafó Kortárs Művészetek Háza több kiemelkedő táncszínházi produkcióval szállt be a fesztiválba, egyik ezek közül Salamon Eszter Mesék a testtelenségről című alkotása. A Németországban élő koreográfus 2011-ben bemutatott tánckompozíciójából hiányoznak a táncosok, így meglepő élménnyel szembesülhet a néző. A nagyszebeni Radu Stanca nemzeti színházbeli vendégjátékát ugyancsak a pillérek közé sorolja az ügyvezető. Bulgakov Mester és Margarita című regénye rendhagyó adaptációban látható Balázs Zoltán rendezésében román és angol nyelven, magyar feliratozással. A nagyszebeni Radu Stanca a Nemzeti Színház és a budapesti Maladype Színház koprodukciójában Balázs Zoltán kétféle rendezői megoldást, két különböző változatot tár a néző elé.
Az utcaképen a kültéri produkciók, például a városi séták viszik hírét a fesztiválnak. A Cseh Tamás nyomában Budán című a Vízivárostól indul, a kalauz, a lélek- és túravezető Bereményi Géza.