Két kezdeményezést is bejelentett július 18-án Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Kiss Eliza, a szőlő-bor ágazat fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, illetve Horkay András, az Országos Borbíráló Bizottság elnöke. A magyar borászat, és borágazat a magyar mezőgazdaság büszkesége – kezdte a sajtótájékoztatót Fazekas Sándor. Azért, hogy az ágazat még sikeresebb legyen, és a világ élvonalában tartsák számon a magyar borokat, a korábban bejelentett Nemzeti Borkiválósági Programon belül bejelentették az Országkóstoló rendezvénysorozatot, valamint azt, hogy a minisztérium szeretne stratégiai partnerséget kötni a borkereskedőkkel.
12 milliót költenek rá
A most induló, a minisztérium égisze alatt futó Országkóstoló sorozat keretein belül az Országos Borbíráló Bizottság idén a fehérborokat fogja végigkóstolni, melyeket a termelők nevezhetnek be a bírálatra a másfél hónapja felállított testülethez. 2014-ben a vörösborok és a rozék kerülnek együtt sorra. Az Országkóstoló nem borverseny, a célja az, hogy megtalálják azokat a minőségi borokat, amelyek példaként szolgálhatnak a többi borász számára, és amelyeket a fogyasztók is nyugodtan választhatnak. Fontos kikötés a nevezni kívánó borokkal szemben, hogy minimum 750 forintba kell kerülniük, valamint legalább 500 palackos tételnek kell lenniük. Egy pincészet három borral nevezhet augusztus 9-ig, a pontos szabályrendszert itt lehet megtalálni.
A borásznak 4 bort kell beküldeni az OBB-hez, akik két fordulóban vizsgálják a beküldött mintákat. Az első körben csak eldöntik, hogy a bort érdemesnek tartják-e arra, hogy bekerüljön a kiadványba. Ha nem, akkor a maradék három palackot visszaküldik a termelőnek. A bírálók a második körben készítik el a pontos ajánlásokat és borleírásokat. A felhasznált palackok árát a Vidékfejlesztési Minisztérium kifizeti a termelőknek, akik minden nevezett borukról visszajelzést kapnak az OBB-től. A minisztérium az Országkóstolókra 12 millió forintot különített el.
A bort nem csak a termelő, hanem a borkereskedő is benevezheti, a termelő tudtával. A borkereskedőkkel való együttműködés fő célja a párbeszéd, illetve a piaci ismeretek megosztása, amivel elősegíthetik a magyar borok szélesebb körben történő terjesztését, tudtuk meg. Az egyes Országkóstolók után a minisztérium egy-egy kiadványt fog készíteni a legjobb borokkal, amiben az együttműködő kereskedők megjelenési felületet kapnak. A kiadványban pontos borleírások és ajánlások lesznek, a borok teljes analitikájával. A kiadvánnyal a borfogyasztóknak szeretne segíteni a minisztérium, aminek a kinézete, illetve a terjesztési szisztémája egyelőre még nem ismert.