Trump: „Mi kedves emberek vagyunk, de mindkét félre nagy nyomást gyakorlunk”

Trump a Putyinnak küldött kemény üzenete után néhány órával már enyhébb hangot ütött meg, és azt mondta, hogy a kijevi támadások nem jelentenek „akadályt a béke” számára.

Olyan vegyi anyagok lehetnek benne, amelyek évtizedekkel ezelőtt nem is léteztek.
Drámian megugrott a mesterségesen előállított permetanyagok mennyisége az előző 15 évben, így Donald Trump amerikai elnök hamarosan új jelzőt aggathat az Európából importált borokra, hiszen olyan vegyi anyagok lehetnek bennük,
amelyek 40 éve még csak nem is léteztek.
A Pesticide Action Network (PAN) Europe által szerdán közzétett tanulmány szerint egyes palackokban a trifluorecetsavak (TFA) szintje százszor magasabb volt, mint ami átlagosan mérhető az ivóvízben – vette észre a Portfólió, amely megemlíti, hogy a kutatás kifejezetten sürgeti az ezért felelős növényvédő szerek forgalomból való mielőbbi kivonását, mivel azok végterméke soha nem bomlik le az emberi szervezetben.
A bortermelés az európai mezőgazdaság egyik legnagyobb növényvédőszer-felhasználója, különösen a gombaölő szerek tekintetében, mivel a szőlő az egyik legérzékenyebb az ilyen jellegű betegségekre.
A kutatók megállapították, hogy míg az 1988 előtt szüretelt borokban a TFA teljesen kimutathatatlan volt, a szennyezettségi szint azóta folyamatosan emelkedett. Az utolsó három évjárat palackjaiban egyes esetekben ez elérte a 320 mikrogramm/litert is, ami több mint 3000-szerese az EU talajvízre vonatkozó határértéknek.
Az osztrák borok különösen magas szinteket mutattak, bár a vizsgálat hangsúlyozza, hogy a probléma az egész kontinensen jelen van. Május közepén az EU-tagállamok arról szavaznak, hogy betiltsák-e a flutolanilt, amely egy komoly TFA végterméket hagyó permetként azonosított szer. Ausztrián kívül a jelentésben Belgium, Luxemburg, Horvát-, Francia-, Német-, Görög-, Olasz-, Spanyol- és Magyarország borait vizsgálták.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Paul Faith / AFP