Paul Greatbach, a fesztivál elnöke az MTI-nek elmondta, a fesztivál célja, hogy sok érdekes embert hozzanak egy helyre, hogy eszmét cseréljenek. Mint fogalmazott, a rendezvény olyan lesz, mint egy hatalmas kerekasztal-beszélgetés, ahol mindenki megoszthatja saját gondolatait és történeteit. „A költőnek hallania kell a matematikust, a matematikusnak a költőt vagy a történészt” – hangsúlyozta Paul Greatbach, aki szerint az idei fesztivált a tavalyi tapasztalatokra alapozva bővítették négy naposra. Az elnök szólt arról is, hogy a 25 éve alapított Hay Fesztivált a kezdetekben azért rendezték meg, hogy elvigyék a kultúrát olyan helyekre, ahol nem jut rá elég figyelem, Budapest esetében azonban természetesen nem ez volt a cél, hiszen itt élénk kulturális élet zajlik. Paul Greatbach szerint Budapest inspiratív hely, a fesztivál vendégei is szívesen jönnek a magyar fővárosba.
Elárulta, hogy idén nemcsak magyar alkotókat fognak elvinni a külföldi Hay fesztiválokra – tavaly Dragomán György szerepelhetett Spanyolországban –, hanem megpróbálják felhívni a figyelmet a magyar borokra is. Senki nem tud arról, milyen jó borok készülnek Magyarországon – tette hozzá. A fesztiválnak nincs központi témája, hanem egy alapgondolat köré épül: minden beszélgetés célja, hogy gondolkodásra serkentse a hallgatóságot, új nézőpontokat kínáljon a világról, amelyben élünk – vélekedett a budapesti rendezvény igazgatónője, Sheila Cremaschi, kiemelve, hogy a meghívott vendégek nemcsak kiemelkedő alkotók, gondolkodók, de kiváló előadók is.
Példaként Germaine Greer világhírű ausztrál feminista írónőt említették, aki Paul Greatbach szerint akkor is érdekes előadást tartana, ha a „telefonkönyvet olvasná fel”. Az írónő Shakespeare szeretői címmel tart majd előadást a fesztiválon. A vendégek közül kiemelték Nicole Krausst, a Nagy Palota, A szerelem története és a Betéved az ember egy szobába című kötetek szerzőjét, akit a The New York Times „az Egyesült Államok egyik legjelentősebb regényírójaként” tart számon. Itt lesz a Watergate-botrány egyik kirobbantója, Carl Bernstein amerikai oknyomozó újságíró, illetve a számos elismerés mellett Premio Mondelli-díjjal is kitüntetett Esterházy Péter, akivel Peter Florence, a Hay Festival alapító igazgatója beszélget majd.