Zeusz villámai alatt

Athénba egyszer el kell menni, hogy értsük, mi volt, mi van és hogy mi vár ránk.

Fiatal zenészek felkarolása, rászoruló művészek anyagi támogatása, az Omega nemzetközi tapasztalatainak átadása, valamint a magyar rockzene történetét felölelő Omega Múzeum létrehozása a célja az Omega Közéleti Alapítványnak, amelynek megalakulását szerdán jelentették be Budapesten.
Az alapítvány leendő kuratóriumának elnöke, Belénessy Csaba újságíró elmondta: céljuk mindazzal a tapasztalattal segíteni, amely az együttes mögött áll, de a szervezet működéséhez magánszemélyek, cégek és állami források segítségére is számítanak. Az elnök kiemelte: a támogatók megtalálását bizonyára segíti majd, hogy a zenekar tagjait az idén Kossuth-díjjal tüntették ki. Belénessy Csaba szólt arról is, hogy az alapítvány működésének részletes kialakítása még folyamatban van. „A kuratóriumnak kell eldönteni, hogy pontosan milyen célokat támogat” – mondta az MTI-nek.
Trunkos András producer, kuratóriumi tag elmondta, az alapítvány céljai között van a tehetséggondozás, a rászoruló zenészek segítése, a nemzetközi tapasztalatok átadása, a társművészetekkel való kapcsolat erősítése, valamint egy Omega Múzeum létrehozása. Ebben nemcsak a legendás zenekar szellemi és tárgyi relikviáit őriznék meg, hanem a magyar rockzene nagyjainak is emléket állítanának. Benkő László billentyűs a zenekar történetét felidézve kiemelte: azért döntöttek az alapítvány létrehozása mellett, mert úgy érzik, kötelességük a következő zenészgenerációknak segíteni. Megjegyezte, a döntésükhöz hozzájárult a Kossuth-díj, majd a díjátadót követően a „feléjük áradó szeretet”.
Molnár György, az Omega gitárosa a május 30-i, moszkvai koncertről számolt be: elmondta, hogy a fellépésen a klasszikus Omega-repertoárt fogják előadni, a koncert gerincét a többi között a Gammapolis, az Időrabló számai képezik majd. „Megtört a jég, az elmúlt 30-50 év alatt erre nem volt lehetőség. Egy időben azért, mert nem mi voltunk preferálva a lemezgyár részéről, később pedig mi nem éreztük, hogy mennünk kellene” – mondta el az MTI-nek a moszkvai koncertről, hozzátéve: terveik szerint a későbbiekben Szentpéterváron, Kijevben és Kazahsztánban is fellépnek. „Az oroszoknál ez a két lemezünk volt a legnépszerűbb, legismertebb” – indokolta a repertoárt.
Az orosz fővárosban három napot töltenek, május 29-én sajtótájékoztatót tartanak, 30-án lesz a hangpróba és a koncert, a harmadik nap pedig az orosz ortodox templom, a Vaszilij Blazsennij-székesegyház Omega-rajongó papjai ebédmeghívásának tesznek eleget. Kiemelte, hogy a koncert három évnyi szervezés után jön létre, a fellépés az orosz Időgép zenekar ügynöksége és a Balassi Intézet segítségével jön létre.