Jávor Benedek szerint elfogadhatatlan, hogy a Kerényi Imre által összeállított „kurzuskönyvtárra” másfélszer annyi pénzt költ az állam, mint a további teljes könyvkiadásra. Az LMP frakcióvezetője ezért visszaadta a Nemzeti Könyvtár sorozatának első hét kötetét, melyeket Kerényi Imrétől kapott ajándékba.
A parlament előtt tartott sajtótájékoztatón Jávor Benedek azt mondta, hogy a könyvsorozatra a kormány háromszázmillió forintot költött, miközben a könyvkiadás további teljes támogatására kétszázmilliót szántak. A frakcióvezető szavai szerint ezek alapján a Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott által összeállított „kurzuskönyvtár” másfélszer annyit ér, mint a teljes magyar könyvszakma. A politikus kijelentette: miután ezt elfogadhatatlannak tartja, visszaadja az ajándékba kapott köteteket, de egyúttal azt is hozzátette, nem a sorozatban megjelenő szerzőkkel van problémája. Úgy tűnik, hogy miután Kerényi Imre bevégezte az alaptörvény díszkiadása körüli munkáját, „újabb vödröt és lapátot kapott, hogy a homokozójában tovább játszadozzon” mondta Jávor Benedek, aki azt kérte, hogy a Nemzeti Könyvtárra szánt forrásokat inkább a magyar könyvkiadásra fordítsák.
Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes úgy fogalmazott, hogy a kultúra területén egyszerre van jelen a pazarlás és a szűkösség. Egy olyan országban, ahol az elmúlt két évben drámaian visszafogták a kulturális támogatást és a kulturális sokszínűség folyamatosan sérül, ilyen kultuszkönyv-sorozatokra nincsen szükség – jelentette ki. Ezt követően a két politikus a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium portáján leadta a könyveket. Indoklásul elmondták, azért ott, mert a könyvekhez csatolt levél a tárca fejléces papírján érkezett.
A Nemzeti Könyvtár elnevezésű sorozat október elején indult útjára. Az első köteteket október elején mutatta be a sajtó képviselőinek Kerényi Imre. Az alaptörvény terjesztésével kapcsolatos koncepció kidolgozásáért, végrehajtásának irányításáért felelős miniszterelnöki megbízott akkor elmondta: első körben 2013 karácsonyáig összesen 24 kötet jelenik meg, többek között Tormay Cécile, Esterházy János, Bethlen István, Kós Károly és Bánffy Miklós tollából, életéről.