Az idei Titanic Nemzetközi Filmfesztivál rendkívül szerény, 55 millió forint körüli összegből gazdálkodik. A kulturális tárca, akárcsak tavaly, idén is elutasította a Titanic támogatási kérelmét. „A filmszakmai támogató helyekben bízunk. A Magyar Nemzeti Filmalappal most is folynak az egyeztető megbeszélések. Reméljük, hogy sokat segít a döntésben, amit letettünk az asztalra, a tényleges program, a fesztivál hangulata” – mondta el a fesztivál igazgatója. Kiemelte viszont, hogy Budapest csatlakozott a támogatókhoz. „Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a főváros mellénk állt, ez fontos jelzés.” Idén sincs remény a versenyprogram győztesének járó Hullámtörők-díj pénzjutalmának átadására, és csak néhány alkotót tudtak meghívni a versenyfilmes szekcióból. „A díj hat évvel ezelőtt az akkori kulturális minisztériummal közös elhatározásból született” – idézte fel Horváth György, emlékeztetve arra, hogy az volt a szándék, hogy a versenyszekcióhoz társuljon pénzösszeg, amelyből fedezni lehet a versenyben szereplő filmek alkotóinak részvételét és biztosítani lehet a díjnak tekintélyt adó pénzjutalmat.
A programban szereplő hét versenyfilmet tematikusan rendkívül erős alkotásokként jellemezte. A mezőnyben szerepel Maja Milos szerb rendező első munkája, a Klip, amely a rotterdami filmfesztiválon két díjat nyert. A filmet egyúttal a nemzetközi Eye on Films nevű projekt keretében mutatják be a Titanicon. A program fesztiválokat és helyi forgalmazókat társítva segíti az elsőfilmesek bemutatkozását – ismertette Horváth György, hozzátéve, hogy tavaly is volt egy ilyen filmbemutató a Titanicon, idén pedig már a projekt két filmje látható. A fesztivál szervezésével kapcsolatban a partnerekkel való kiváló együttműködést hangsúlyozta. „Számomra példaértékű volt, ahogy a finn követségi irodában a többi skandináv követségekről megjelent munkatársakkal egyeztettünk a skandináv képviseletek fesztivállal kapcsolatos szerepéről. A Titanic kulturális együttműködést valósít meg” – mutatott rá. Örömmel jelentette be, hogy a fesztivál katalógusa a megnyitó napjára nyomtatott formában is megjelenik, erre tavaly a szűkös anyagi helyzet miatt nem tellett a rendezvénynek.
„Boldogok vagyunk, hogy ilyen rangos a zsűri névsora” – méltatta a háromtagú grémiumot, amelyben Stefan Laudyn, a Varsói Nemzetközi Filmfesztivál igazgatója, Muhi András producer és Kocsis Ágnes filmrendező kapott helyet. Laudynnal kapcsolatban megjegyezte, hogy kollégája a fesztivál alatt előadást tart majd arról, hogyan sikerült az elmúlt két évtizedben rangos, A-kategóriás fesztivállá fejleszteni a varsói mustrát. A fesztiválon Spanyolország az idei kiemelt vendég. A fesztiváligazgató szerint ez „tudatos égtájválasztás volt”, kevesellték a latinos temperamentumot a fesztivál korábbi programjaiból. A spanyolok is örültek a lehetőségnek, így egymásra talált a két szándék. A spanyol filmesek közül a Katalónia über alles! rendezőjével, Ramon Tremensszel, valamint Toni Bastarddal, a Kedves idegen rendezőjével találkozhat a közönség. Nagyon jó tapasztalatokkal zárult az a titanicos kezdeményezés, amely arra bíztatta a filmrajongókat, hogy ajánljanak filmet a fesztivál programjába. „Elképesztően sok ajánlat érkezett” – mondta el Horváth György, aki szerint fontos, hogy egy fesztivál gyorsan reagáljon az újdonságokra.
A seregszemlén egy magyar film, a Kodály Method premierje látható, ezen kívül néhány magyar rövidfilm szerepel egészestés alkotások kísérőfilmjeként. Kevés magyar produkció született és a Filmszemlén minden új alkotást bemutattak – magyarázta a fesztiválkapitány. A Kodály Methodot péntek délután vetítik le a Toldi moziban. A fesztivál közönsége az ingyenes bemutató után az alkotókkal, Szimler Bálinttal és Rév Marcell-lel is találkozhat, akik tavaly készítették azt a hét zenei klipet, amiből a film összeállt. „Nem hagyományos videoklipes gondolkodás, erősen építkezik a filmes tudásból” – jegyezte meg fesztivál vezetője, és hozzáfűzte, hogy ez az alkotópáros jegyzi a fesztivál úgynevezett befutó filmjét is, amelyet a filmek előtt láthatnak a nézők. A Titanic zenei szekciója „izmosabb” a korábbiaknál – erősítette meg. Több koncertfilm is szerepel, köztük a Sigur Rós: Inni című produkció. A zenés mezőny zömét a Titanic ötödik, új helyszínén, az A38 hajón tűzik műsorra. Az április 13. és 22. között zajló program egészét tekintve a fesztiválkapitány a sokszínűséget emelte ki. „Különböző kultúrákat ismertet meg, és sok közös probléma tűnik elő a filmekből.”