A 61. Berlinialén Ezüst Medvét nyert A torinói ló című alkotás. Tarr Béla, a film rendezője a Der Tagesspiegelnek adott interjújában elmondta: magát szabad embernek tekinti, aki azonban „olyan országban él, amely már nem szabad. Magyarország az utóbbi húsz évben szabad volt, ami boldogságot jelentett, ám ez mára elmúlt”. Kiemelte: a magyar művészek tiltakoznak a kormány kultúrpolitikája ellen, ezt húzta alá Schiff András zongoraművész nyilatkozata „a kormány és annak rasszista uszítása ellen”, valamint filmes alkotók tiltakozása munkafeltételeik tönkretétele ellen - melyet negyven külföldi kolléga is aláírt.
„A kormány gyűlöli az értelmiséget, mert az liberális és ellenzéki, hazaárulóként szidalmazza annak tagjait. Heller Ágnest azzal vádolják, hogy pénzt lopott az államtól, holott 81 éves, és azt sem tudja, mi a pénz” - nyilatkozott Tarr, aki szerint a kormány minden támogatást megvont a filmszakmától. Arra a kérdésre, foglalkozik-e azzal a gondolattal, hogy külföldre távozik, a rendező leszögezte: „Magyar vagyok. Ez a kormány éppen most változtatja meg az alkotmányt, és húszévnyi hivatali időre rendezkedik be. De mennie kell – nem pedig nekem.”
Gulyás Balázs, a Mokép igazgatója szerint Tarr nyilatkozata az egész filmszakmának, valamint a teljes magyar művészvilágnak okozott kárt: „Ahelyett, hogy ezen díjnak most minden magyar önfeledten örülne, és büszke lenne rá, arra kényszerülünk, hogy a rendező győzelmi mámorban elhangzott könnyelmű kijelentéseit elemezgessük.” Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, a Hír Televízió Kontraszt című műsorában ráadásul azt mondta: nagyon örült Tarr sikerének, fel is hívta, hogy gratuláljon neki. „Azt kellett megtudnom, hogy Tarr Béla nem szó szerint azt mondta, amit a Tagesspiegel a szájába adott” – jelentette ki Szőcs, aki szerint Tarr kijelentette neki, hogy mindaz, ami megjelent, „szöges ellentétben áll azzal, amit ő nyilatkozott”.
Frissítés:
„A berlini Tagesspiegel online kiadásában 2011. február 20-án megjelent interjútól kénytelen vagyok elhatárolódni” - jelentette ki Tarr Béla. Hozzátette: „Az írás stílusa nem az én stílusom. Sem harcolni, sem vitatkozni, sem érvelni nem szoktam ilyen módon. Nagyon megalázónak tartom, hogy mindez bekoszolja filmünk sikerét és fogadtatását és napi politikai szintre süllyeszti le”.