Börtönbe kerülhet a budapesti férfi, aki lehallgatta a családját
A Btk. szerint a tiltott adatszerzés három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Hat év börtönbüntetésre ítélték Jafar Panahi nemzetközileg is elismert iráni filmrendezőt. A bíróság továbbá megtiltotta neki, hogy az elkövetkezendő húsz évben filmet forgasson, forgatókönyvet írjon, vagy elhagyja Iránt. Panahi nyíltan támogatta Mahmúd Ahmadinezsád ellenzékét: azután fogták el, hogy filmet forgatott a tavalyi vitatott iráni választásokat követő megmozdulásokról.
Hat év börtönbüntetésre ítélték Dzsafar Panahi ellenzéki iráni filmrendezőt, továbbá megtiltották neki, hogy az elkövetkezendő húsz évben filmet forgasson, forgatókönyvet írjon, vagy elhagyja Iránt. Faride Kejrat, a rendező ügyvédje elmondta: a döntés ellen fellebbezni fognak. Panahin kívül Mohammad Raszulov ellenzéki filmrendező is hat évet kapott, a vád mindkét esetben a rendszer aláásása volt.
Raszulov és Panahi nyíltan támogatta Mahmúd Ahmadinezsád ellenzékét a 2009. júniusi vitatott iráni elnökválasztások során, és részt vett annak összejövetelein. Panahit azután fogták el, hogy filmet forgatott a tavalyi iráni választásokat követő megmozdulásokról. Egy harmadik ellenzéki filmes is fogságban van: Mohammad Nurizad jelenleg három és fél éves börtönbüntetését tölti kormányellenes propaganda terjesztéséért és az ország vezetőinek megsértéséért.
Jafar Panahi 1996-ban A fehér léggömb című filmjével Arany Kamera-díjat nyert Cannes-ban, 2000-ben pedig A kör című alkotásával érdemelte ki az Arany Oroszlánt. 2006-ban a Pályán kívül című filmje a Zsűri Nagydíját kapta a berlini filmfesztiválon. Ez utóbbi munkája olyan iráni lányokról szólt, akik fiúnak maszkírozva akarnak beosonni egy futballmeccsre. Panahit kérték fel a februárban tartandó 61. Berlinale zsűrielnökének, és idén Cannes-ban is várták a zsűri tagja közé - de akkor sem mehetett, mert őrizetben volt.