Komoly fordulat: az európai „nagyhatalmakat” felküldték a pályáról a nézőtérre

2025. július 05. 12:56

Persze ideje volt már ennek, de arra talán senki nem számított, hogy a brit–francia–német tandem egyszerre veszíti el a kezdeményezést Ukrajnában és a Közel-Keleten.

2025. július 05. 12:56
null
Ugrósdy Márton

Nem is indult rosszul az év a tavasszal Friedrich Merzcel kiegészülő Emmanuel Macron – Keir Starmer párosnak. Végre egy olyan német kancellár csatlakozott köreikhez, aki elkötelezettnek mutatkozott Ukrajna támogatására a végletekig,

valamint Németország jövőjének teljes elzálogosítására.

Az ellenségkép is világos volt: Vlagyimir Putyin orosz elnök mellé ugyanis gyorsan felzárkózott a békepártinak mutatkozó, de az Egyesült Államok Európa-politikáját mindenképpen felülvizsgálni akaró Donald Trump.

Persze nem lett volna igazi színész sem Macron, sem Starmer, ha nem kezdett volna azonnal látványos műsorba. Miután sikerült kierőszakolniuk a legendássá váló Trump–Zelenszkij- találkozót a Fehér Házban, gyorsan összeütötték a hajlandók koalícióját. Ez azért volt szórakoztató kísérlet, mert maga Starmer vallotta be az első sajtótájékoztatóján:

csak akkor fognak európai katonákat küldeni Ukrajnába, ha az amerikaiak támogatják őket.

Holott az egész hajlandók koa­lícióját azért kellett megszervezni, mert Donald Trump megmondta, bele a pacekba, hogy ő ugyan egy fia amerikai katonát sem fog Ukrajnába küldeni. A nyugati fősodratú sajtó mégis majdnem két hónapig elhitette a nyugati szalonok közönségével, hogy mindjárt NATO-csapatok érkeznek megvédeni Ukrajnát, és egyes, korábban elismert kutatóintézetek már a színes vonalakat is felrajzolták a térképre, hogy

a skót ezred hol fog farkasszemet nézni a gonosz orosz ejtőernyősökkel. 

Miután a hajlandók koalíciójának nagy színre lépése érdeklődés hiányában elmaradt, következett a Kaja Kallas megállítja az Izrael–Irán-háborút című darab. Ebben az Európai Unió – amely mélységesen megosztott Izrael és Irán kapcsán –, illetve annak szépreményű vezetése megpróbálta rávenni Tehe­ránt arra, hogy térjen vissza a tárgyaló- asztalhoz, és járuljon hozzá atom- programjának nemzetközi felügyeletéhez. Ezzel csupán két aprócska gond volt: az első rögtön az, hogy nem Irán állt fel a tárgyalóasztaltól (Ománban rendszeresen egyeztetett az USA-val), a második pedig az, hogy

Iránnak egyáltalán nem a számára jelentéktelen EU-val, hanem a rá valódi kockázatot jelentő Egyesült Államokkal kellett volna megegyeznie.

És miközben Genfben a három nagy EU-tagállam vezetői éppen Abbasz Aragcsi iráni külügyért győzködték, már javában zajlott az amerikai bombatámadások előkészítése – amiről az USA legfontosabb európai szövetségesei az égvilágon semmit nem tudtak. 

Az előző hetekre egyértelműen a NATO-csúcs tette fel a koronát: a korábbi rituálétól eltérően ugyanis most nem Volodimir Zelenszkij elnök körberajongása és a közös szelfizés, hanem Európa és a szövetség védelme volt a fő napirendi pont. A háborúpárti európai vezetők persze igyekeztek jó képet vágni ehhez, de ma már jól látható: a pózolás kora véget ért, a blöfföket lehívták, és ha tetszik, ha nem, ebben a játszmában Európának nincsenek lapjai.

Ahhoz ugyanis gazdasági és katonai erő, valamint egészséges, hazafias társadalom kellene.

Ennek a három képességnek pedig Európa ma igencsak híján van: a gazdaságot az elhibázott szankciókkal, a katonai erőt a woke-vírussal és a lustasággal, az egészséges, hazafias társadalmat pedig a tömeges illegális bevándorlással sikerült tönkretenni. 

Brüsszel lassan úton van az öltözőbe, de azért tovább erőltet szinte mindent, ami miatt ide jutottunk. Azért, hogy a történelem „jó oldalán” állhasson.

Erről azonban csak egy újabb brit mestermű jut az ember eszébe.

Mégpedig a Brian életének zárójelenete, amikor megjelenik a Júdea Népe Front Elit Öngyilkos Alakulata. És miután jól hasba szúrták magukat, az utolsó még felkiált: „Most jól megmutattuk nekik!” Ma, 2025 nyarán talán ez a kép írja le legjobban a brüsszeli politikát.

A szerző helyettes államtitkár, külpolitikai szakértő 

***

Ezt is ajánljuk a témában

(Nyitókép: Jim Watson/AFP)

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madar6-54
2025. július 05. 19:16
Tökéletes helyzetkép. Sajnos minden cselekedetük a mi kárunkra történik, hiába minden normális törekvés fejjel mennek a falnak.
lazio154-5
2025. július 05. 19:06
Ez egy 80. éves évfordulóját ünneplő fordulat! A III. Birodalom megszünése után Európa a cserepadra ült. Gyarmatait elvesztette, az infrastruktúrája kiépítése után 40 éve vegetál. Egyik felét a gonosz birodalma, a másikat a demokrácia védőálcája utasítgatta! Most is mint a múlt homályában a birodalmak úralkodnak! Csak ki ne próbálják eldönteni, melyik az erősebb!
Intel
2025. július 05. 18:00
Lehet gúnyolódni az európai vezető politikusokon de ezek a gazemberek abszolút szilárdan ülnek a helyükön ís ránk óriásiakat ütnek.
rasdi1
2025. július 05. 17:00
"...amiről az USA legfontosabb európai szövetségesei az égvilágon semmit nem tudtak. ". Legalábbis így ismert. De hogy ténylegesen milyen információval rendelkeztek, azt szerintem senki se tudhatja igazán. Mindenesetre ennek kellett beivódnia a köztudatba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!