Ennyi volt: az Egyesült Királyság heteken belül megkezdi a Franciaországból érkező migránsok visszatelepítését

2025. július 11. 07:57

Megegyeztek Franciaországgal: az „egy be, egy ki” megállapodás értelmében bizonyos érkezőket visszaküldenek Franciaországba, cserébe az Egyesült Királyság ugyanannyi menedékkérőt fogadna be, biztonsági ellenőrzéseket követően.

2025. július 11. 07:57
null

Az Egyesült Királyság heteken belül megkezdi a Franciaországból kishajókon érkező migránsok visszatelepítését egy új kísérleti program keretében – jelentette be Sir Keir Starmer.

A BBC cikket szerint az „egy be, egy ki” megállapodás értelmében bizonyos érkezőket visszaküldenek Franciaországba, cserébe az Egyesült Királyság ugyanannyi menedékkérőt fogadna be, biztonsági ellenőrzéseket követően.

Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott háromnapos állami látogatás végén tartott sajtótájékoztatón a brit miniszterelnök kijelentette, hogy a terv azt mutatja, a Csatornán való átkelési kísérletek „hiábavalóak” lesznek.

Korábban arról számoltak be, hogy a program

hetente akár 50 ember visszatelepítését is lehetővé teheti,

de Keir nem erősítette meg a konkrét számokat. Azt mondta, a „forradalmi” terv segít „megtörni” az embercsempészek üzleti modelljét, és siker esetén tovább bővítik. Az illegális migráció – mint fogalmazott – „globális válság, uniós válság és a két nemzetünk számára is válság”.

2018 óta, amikor a statisztikák gyűjtése megkezdődött, több mint 170 000 ember érkezett az Egyesült Királyságba kishajókon. Az idei év rekordszintet hozott,

közel 20 000 ember érkezett 2025 első hat hónapjában.

Macron szerint a program „elrettentő hatással” bír majd, túlmutatva a visszatelepítettek számán. Hozzátette, hogy a Brexit megnehezítette az Egyesült Királyság számára az illegális migráció kezelését, és szerinte a brit népet „átverték azzal a hazugsággal, hogy a probléma Európa”.

A sajtótájékoztatón a két vezető bejelentette, hogy országaik:

  • összehangolják nukleáris elrettentő erőiket, vagyis támadás esetén közösen mozgósítanák fegyvereiket,
  • erősítik az együttműködést szuperszámítógépek és mesterséges intelligencia területén,
  • „felgyorsítják és intenzívebbé teszik” az együttműködést hajók elleni rakéták fejlesztésében.

A migrációs megállapodás részletei, például hogy az Egyesült Királyság hogyan dönti el, kiket küld vissza Franciaországba, nem teljesen világosak, de a kísérleti program felnőttekkel kezdődik. Azok, akik Franciaországban élnek, de az Egyesült Királyságba szeretnének jönni, online platformon keresztül jelezhetik menedékkérelmi szándékukat.

Elsőbbséget élveznek azok, akik olyan országokból érkeznek, ahol az embercsempészek különösen aktívak,

valamint azok, akiknek kapcsolatuk van az Egyesült Királysággal. A sajtótájékoztató után kiadott kormányzati közlemény szerint a megállapodást „az [Európai] Bizottsággal és az uniós tagállamokkal való teljes átláthatóság és megértés mellett, a szükséges jogi vizsgálatok lezárását követően” írják alá. Más uniós országok – például Spanyolország és Olaszország – aggódhatnak amiatt, hogy a visszatelepített migránsokat aztán hozzájuk küldhetik tovább. Az uniós szabályok szerint a Franciaországba visszaküldött személyeknek abban az első európai országban kell menedékjogot kérniük, ahol megérkeztek, ez gyakran valamelyik Földközi-tenger partján fekvő ország. Sir Keir szerint „nincs csodaszer, de egységes erőfeszítéssel, új taktikákkal és új szintű eltökéltséggel végre megfordíthatjuk a helyzetet”.

A visszatelepítési kísérlet mellett „kemény fellépést” ígért az illegális munkavégzés ellen, hogy az embercsempészek által ígért munkahelyek „többé ne létezzenek”. A kormány jelezte, hogy az illegális munkavégzés gócpontjaira, például a kiszállító futárokra kíván fókuszálni.

Macron szerint a két ország „fokozza a közös fellépést” a migránsok származási és tranzitországaiban is. A kísérleti program bejelentésekor Keir Starmer így fogalmazott: „Tudom, hogy egyesek azt kérdezik, miért kellene bárkit is befogadnunk, ezért hadd válaszoljak erre egyenesen. Azért fogadunk be valódi menedékkérőket, mert helyes, hogy menedéket nyújtsunk azoknak, akik a legnagyobb szükségben vannak. De van egy másik, gyakorlatiasabb szempont is: egyszerűen nem tudjuk egyedül megoldani a hajók megállításának kihívását, és nem mondhatjuk a szövetségeseinknek, hogy nem működünk együtt.”

Chris Philp, a konzervatív árnyék-belügyminiszter szerint a megállapodás „csak minden 17. illegális bevándorló visszatelepítését teszi lehetővé”. 

Ha az illegális bevándorlók 94 százaléka maradhat, az semmilyen változást nem hoz, és nem lesz elrettentő hatása”

– mondta. 

Nigel Farage, a Reform UK vezetője szerint a csatornán való átkelések nemzetbiztonsági vészhelyzetet jelentenek. „Őszintén szólva, a franciák tartoznak nekünk a pénzünkkel” – tette hozzá, utalva az Egyesült Királyság által a francia rendőri erőfeszítések támogatására fizetett összegekre. Farage nem hisz abban, hogy a kísérleti program működni fog, mondván: „Ha megpróbálunk embereket visszaküldeni a Csatornán keresztül, azonnal beleütközünk az Emberi Jogok Európai Egyezményébe.”

John Vine, a bevándorlási és határügyi főfelügyelő korábbi vezetője a BBC-nek azt mondta, hogy már az is „önmagában eredmény”, hogy Franciaország elfogadja bizonyos illegális migránsok visszafogadását. Azonban hozzátette, hogy a terv nem csökkenti az átkelések számát, hacsak a visszatelepítettek száma „jelentős” nem lesz.

Imran Hussain, a Menekültügyi Tanács munkatársa szerint helyes, hogy a kormány az embercsempészek üzleti modelljének megcélzására törekszik, és a javaslat „lehetőséget nyújthat a családok számára, hogy biztonságos és legális úton jussanak el az Egyesült Királyságba Franciaországból”.

Az Asylum Matters migránssegítő szervezet azonban úgy véli: „Nincs szükség újabb drága, hatástalan, veszélyes, ruandai típusú trükkre. Nagyon egyszerű: az egyetlen módja annak, hogy az emberek ne tegyenek veszélyes utakat, az, ha valódi biztonságos útvonalakat biztosítunk a menedékkérésre.”

A Munkáspárt és az előző konzervatív kormányok egyaránt küzdöttek a hajókon érkező migránsok számának csökkentésével. A konzervatívok korábban azt javasolták, hogy az érkezőket Ruandába küldjék, de a tervet jogi kihívások hátráltatták, és a választások előtt már nem valósult meg. Starmer egyik első intézkedéseként, eltörölte a ruandai tervet, „trükknek” nevezve azt. Kijelentette, hogy kormánya inkább az átkeléseket szervező embercsempész-bandák elleni fellépésre összpontosít. Az országba érkező migránsok száma azóta sem csökkent.

Nyitókép forrása: Leon Neal / POOL / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ricsi1975
2025. július 11. 09:25
Vajon mennyi kokót szívtak el el a 3 nap alatt, amíg kitalálták ezt világraszóló módszert? Biztos sokat, mert úgy ahogy van ez egy baromság. Látszatintézkedés, hogy tudják mutatni a hülye angoloknak meg franciáknak, hogy ők mi mindent tesznek az illegális migráció megállítására.
Zsolt75
2025. július 11. 09:06
A franciáktól meg majd átveszi a selejtet jövőre a tiszi kirminy.
kbexxx
2025. július 11. 08:45
Közel 3 évenbelül ki is .sikerül majd "cserélni c" sak az idei érkezetteket ami idő alatt már nem is érkeznek mások...gratulálok.. Ezzel úgye minőségi és nem mennyiségi változást érhetnek el.
Upuaut
2025. július 11. 08:24
Az angolok régebben jobb üzleteteket kötöttek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!