Földrengés után: Törökországban és Szíriában a helyzet „rossz és rosszabb”

Milyen társadalmi és politikai következményei vannak a földrengésnek Törökországban és Szíriában? Erről beszélgettek a Migrációkutató Intézet rendezvényén.

Csődöt mondott az algoritmus.
A Google földrengés-érzékelő rendszere több mint 10 millió embert nem tudott időben értesíteni a 2023-as törökországi földrengés előtt – derült ki a cég és a BBC vizsgálata nyomán. A katasztrófa több mint 55 ezer ember életét követelte, sokakat álmukban ért az első, 7,8-es erősségű rengés.
Ezt is ajánljuk a témában
Milyen társadalmi és politikai következményei vannak a földrengésnek Törökországban és Szíriában? Erről beszélgettek a Migrációkutató Intézet rendezvényén.
A Google által kifejlesztett Android Earthquake Alerts (AEA) rendszer célja, hogy földrengés esetén másodpercekkel a rengések megérkezése előtt figyelmeztesse az embereket, mégpedig a telefonjuk mozgásérzékelőire alapozva. A 2023. február 6-ai első törökországi földrengéskor a rendszer éles volt, mégsem működött megfelelően:
a take action (cselekedj) riasztásból – amely egy hangos, a képernyőt blokkoló üzenet, amely még a ne zavarjanak módot is felülírja – mindössze 469-et küldött ki.
A kevésbé sürgős be aware (légy óvatos) jelzésből is csak félmillió ment ki, holott 10 millió ember tartózkodott a rengés epicentrumának közelében.
A Google utólag beismerte:
az algoritmusoknak megvannak a korlátjai”, és a rendszer súlyosan alábecsülte a rengés erősségét.
A szolgáltatás csupán 4,5 és 4,9 közötti magnitúdót észlelt, miközben valójában 7,8-as földmozgásról volt szó. A második, aznap délutáni rengésnél már 8158 take action riasztás ment ki, de még ez is elmaradt az elvárható szinttől. A BBC hónapokig kereste azokat, akiknek elvileg meg kellett volna kapni a vészriasztást, de senkit nem találtak.
Idegesítő, hogy több mint két évig kellett várni a magyarázatra”
– mondta Elizabeth Reddy, a Colorado School of Mines professzora. Szerinte
nem egy jelentéktelen eseményről van szó, emberek haltak meg”.
A Google azóta frissítette az algoritmust, a szimuláció szerint most már 10 millió embert riasztott volna időben. A rendszer mára 98 országban aktív, de a szakértők arra figyelmeztetnek: nem helyettesítheti a nemzeti riasztórendszereket, és az átláthatóság elengedhetetlen.
Ezt is ajánljuk a témában
Hat hónap elteltével törmelékhegyek, azbeszt és nehézfémek borítják a tájat, veszélyeztetve a veszteségektől már így is szenvedő közösségek egészségét. „Szellemvárossá vált a hely” – meséli egy antakyai lakos.
***
Fotó: Ilyas AKENGIN / AFP