Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
Hat hónap elteltével törmelékhegyek, azbeszt és nehézfémek borítják a tájat, veszélyeztetve a veszteségektől már így is szenvedő közösségek egészségét. „Szellemvárossá vált a hely” – meséli egy antakyai lakos.
Ki ne emlékezne rá: február 6-án hatalmas földrengések pusztítottak Törökország délkeleti és Szíria északi részén. Törökországban mintegy 60 ezer ember vesztette életét, és további 125 ezer ember sérült meg. A katasztrófa tizenhárom várost érintett, köztük a délkelet-törökországi Hatay tartományban található Atakya városát. A Deutsche Welle beszámolója szerint a térségben még mindig komor a hangulat, sokan kénytelenek sátrakban élni.
A riport szerint több ezren sátorban élnek a régióban. Olyan történelmi jelentőségű épületek is összeomlottak, mint a Hatay Parlament épülete és egy 1500 éves mecset.
Szellemvárossá vált a hely
– mondja egy 65 éves helyi nő, aki szintén sátorban él.
Bár a földrengés óta eltelt fél éve, Hatayban sok lakos életkörülményei továbbra is nagyon rosszak. Mindenekelőtt a tiszta ivóvíz hiánya miatt aggódnak a legtöbben.
„Néhány embernek van saját kútja, amiből a tiszta vizet tudnak nyerni, de nekünk nincs semmink. Nincs itt semmi más, csak betegségek és legyek” – magyarázza egy helyi. A riportból kiderül, a térség vízellátásában keletkezett károkat még mindig nem sikerült helyreállítani. A lakosoknak jelenleg két lehetőségük van arra, hogy vízhez jussanak: vagy megveszik a szupermarketben, vagy az államilag támogatott segélyszervezetek által biztosított vizet fogyasztják.
A városi orvosi egyesület szerint Hatay közigazgatási fővárosában, Antakyában jelenleg a lakosság mindössze 10%-a jut tiszta vízhez. Az ivóvíz és a megfelelő higiénia hiánya növeli a járványok kockázatát. A helyiek szerint ott a hasmenéses megbetegedések széles körben elterjedtek.
A Hatayi Várostervezői Kamara szerint
a régióban 600 ezer ember vált hajléktalanná.
Sokan vagy más városokba költöztek, vagy sátrakban élnek. A földrengések előtt 1,6 millió ember élt Hatay tartományban.
A kormány bejelentette, hogy új lakóházak építését tervezi a katasztrófa által érintettek számára. Mehmet Ozhaseki környezetvédelmi miniszter szerint az állam 255 000 új lakást kíván biztosítani. Hivatalos adatok szerint több mint 3000 lakóház építése folyik, és az első lakások decemberre készülnek el. A költségek 60 százalékát a kormány fedezi, 40 százalékát pedig az érintettek fizetik. A hiteleket 20 év alatt lehet majd visszafizetni – írja a Deutshe Welle. Azonban vannak, akik nem örülnek ennek a konstrukciónak:
Reméltem volna, hogy az állam nem követeli meg tőlünk, hogy bármit is visszafizessünk.
Ezt vártam a kormánytól” – mondja az egyik török lakos.
Nyitókép: SULEYMAN ELCIN / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP