Brüsszel tesz még egy utolsó kísérletet, hogy elkerülje a konfrontációt Trumppal

Európa megint az utolsó pillanatban tenne fel mindent egyetlen lapra.

A háttérben politikai üzenet és gazdasági hadviselés is állhat.
Donald Trump ismét célkeresztbe vette az Európai Uniót: egy július eleji tárgyaláson komolyan kilátásba helyezte, hogy kormánya 17 százalékos vámot vet ki az EU-ból származó élelmiszeripari és mezőgazdasági termékekre – írta meg a The Guardian.
Az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent és a kereskedelmi tárca vezetője, Howard Lutnick a csütörtöki egyeztetésen már hivatalosan is tájékoztatta erről Maroš Šefčovičot, az Európai Bizottság alelnökét és kereskedelmi biztosát.
A vámok minden uniós eredetű agrár- és élelmiszeripari terméket sújtanának – az ír vajtól kezdve a belga csokin át egészen az olasz olívabogyóig.
A bejelentés nem előzmény nélküli: Trump május végén már belengetett 50 százalékos vámokat az EU-val szemben, amelyeket végül 90 napra felfüggesztett.
A határidő azonban lejár, és a korábbi nyilatkozatok alapján az amerikai kormány hamarosan hivatalos értesítéseket küldhet szét a világ országainak arról, hogy milyen mértékű vámokra számíthatnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Európa megint az utolsó pillanatban tenne fel mindent egyetlen lapra.
Trump szerint az intézkedések célja a kereskedelmi egyensúly helyreállítása –
szerinte az EU „még Kínánál is rosszabb” ezen a téren, hiszen jelentős többlettel exportál az Egyesült Államokba, különösen az agrártermékek piacán.
Európai oldalon a korlátozások oka főként a GMO-ra, vegyszerekre és egészségügyi előírásokra hivatkozó szabályozás, amely sok amerikai termék előtt zárja el a kapukat.
Ezt is ajánljuk a témában
Brutális, ötvenszázalékos vám kivetését javasolta az amerikai elnök az EU-ban előállított termékekre.
Az EU ugyanakkor továbbra is a diplomáciai utat keresné. Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője pénteken úgy nyilatkozott: az alapelvek mentén már közeledtek az álláspontok az amerikai féllel, és a hétvégén is folytatódnak a tárgyalások.
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke korábban úgy fogalmazott, hogy az idő rövidsége miatt inkább a kereskedelem kereteiről tudnának megállapodni, mintsem egy teljes, részletes egyezményről.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke gyorsan meghátrált.
Európai vezetők ugyanakkor már korábban jelezték: ha az USA megszakítaná a tárgyalásokat és bevezetné a vámokat, készek visszavágni.
A lehetséges válaszlépések között szerepelnek vámok amerikai ikonikus termékekre, például Bourbon whiskey-re vagy Boeing repülőgépekre.
Trump „felszabadulás napján” tett áprilisi bejelentése óta a kereskedelmi világpiac újra feszültséggel teli. Az Egyesült Királysággal és Kínával már megszülettek bizonyos megállapodások, más országokkal azonban még zajlanak a tárgyalások – és az EU most az egyik legnagyobb tét.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.
Nyitókép: Lenin Nolly / NurPhoto via AFP